Apple Elektrikli Otomobil hakkında ilk ayrıntılar ortaya çıktı

Apple Car konsept görüntüsü

Apple ve Hyundai ile iş birliği içerisinde üretimi sağlanacak elektrikli otomobil hakkında ilk ayrıntılar ortaya çıktı. İşte detaylar.

Akıllı telefonun öncüleri arasında yer alan Apple, otomobil sektörüne de el atıyor. Çünkü geleceğin arabaları olarak nitelendirebileceğimiz elektrikli otomobillere olan ilgi bir hayli artmış durumda. Söz konusu otomobiller üzerine çalışmalar yapan Apple, yeni otomobilini Hyundai ile birlikte üretecek. Apple ile Hyundai ortaklığı ile ortaya çıkacak olan otomobilin tahmini üretim tarihi de belli oldu. Tahmini menzil, şarj süresi ve hızlanma verileri için öngörüleri paylaşılan yeni araç hakkında işte tüm ayrıntılar.

Elektrikli araç sektörünün öncüsü olan Tesla, çoğu firmalara yön vermiş durumda. Geçtiğimiz aylarda Tesla’nın yatırımcısı Elon Musk, bir zamanlar Tesla’nın bir kısmını Apple’a satmaya çalıştığını itiraf etmişti. Bunun sebebinin ise, Tesla Model S modelinin üretiminin arttırılmasında zorluk çekmesi olarak açıkladı.

Apple Elektrikli Otomobil

Apple Elektrikli otomobil 2025’te yollarda

Hyundai Gruop öncülüğünde, Apple ortaklığında gerçekleşecek elektrikli otomobil hakkında ilk ayrıntılar belli oldu. Raporlar, çok kaliteli bir elektrikli arabanın geleceği öngörüyor. Bu bağlamda; otomatik sürüş yazılımı ve donanımı, kusursuz iç mekân tasarımı, son teknoloji piller, yenilikçi kullanıcı deneyimi, Apple ekosistem entegrasyonu vs. vaat ediliyor. Son teknoloji bir model olarak göreceğimiz aracın ilk detayları da belli oldu.

  • En az 480 KM menzil (300 mil)
  • 18 dakikada %80 şarj
  • 0-100 km/h hızlanma 3,5 saniye
  • 2025’te yollarda olacak

2004-2007 yılları arasında yollarda görebileceğimiz Apple Elektrikli Otomobil hakkında paylaşılanlar bu kadar. Henüz üretimine yıllar olduğu için kullanılaca­k teknolojileri tahmin etmek imkânsız. Fakat piyasadaki elektrikli otomobiller ile kıyas yaptığımızda tatmin edici diyebiliriz. Özellikle 18 dakikada %80 şarj, şu anki teknolojiye göre imkânsız gibi görünüyo­r. Çünkü son teknoloji ile üretilen CCS SuperCharger teknolojisine sahip Tesla modellerinde dahi bu mümkün değil.

Tesla Model S verilerine göre; CCS SuperCharger adaptörü ile %80 şarja ulaşabilme­k için 40 dakika gerekiyo­r. Fakat 2024-2025 yıllarında yollarda olarak bir model için bu veriler gayet tatminkar diyebiliriz. Çünkü piyasadaki diğer elektrikli otomobillerin, o yıllara kadar ne kadar gelişeceklerini bilmiyoruz.

İlgili Haberler

>> Yeni Tesla Roadster Tanıtım Tarihi 2022’ye Ertelendi

>> Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!