Sedat Peker’in Sosyal Medya Erişimi Engellendi: İşler Çok Farklı Bir Noktaya Ulaştı

Sedat Peker'in sosyal medya

Uzun bir süredir yayınlanan videolar ile büyük bir dikkat çekmeyi başaran Sedat Peker’in sosyal medya erişimi engellendi. Ancak işler bildiğiniz gibi değil. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Organize suç örgütü olduğu suçlaması yöneltilen Sedat Peker YouTube üzerinden bazı yayınlar yapıyordu. Bu yayınlarda çeşitli bürokratlar hakkında iddialar ortaya atıyordu. Onun yaptığı paylaşımlar Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve takip ediliyor. Yaklaşık olarak 1 milyon abone sayısını bile geçmeyi başaran Peker’in YouTube tarafından kanalı doğrulandı.

YouTube gibi bir platformda bu kadar fazla takip edilen bir kişinin erişim engelini sağlamak açıkçası pek kolay değil. Hükümet tarafından konuyla ilgili bazı adımlar atıldı. Sedat Peker’in YouTube kanalı ve Twitter hesabı kapatıldı. Ancak bu kapatma bildiğiniz gibi değil. İşler biraz daha farklı.

Sedat Peker’in sosyal medya erişimi

Yapılan açıklamalarda Sedat Peker ile ilgili bir engel getirildiği söylendi. Erişim engeli getirilmesine rağmen kullanıcılar ona ulaşabiliyor. Sosyal medya platformları https kullandıkları için adresleri engellemek kolay olmuyor. Sadece sosyal ağ sağlayıcıları bunu uygulayabilir. Türkiye’de getirilen sosyal medya yasası burada devreye girecek.

Sedat Peker'in sosyal medya

Hatırlayacağınız üzere sosyal medya yasası kabul edildi ve bazı kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda öncelikle sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de ofis açmaları istendi. Talep edilecek hesap engelleme gibi işlemlerin ilgili sosyal medya platformları tarafından kabul edilmesi gerektiği de şart koşulmuştu. Böylece çok ciddi bir engelleme yapıldı.

Sosyal medya devlerinin buna nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor

Twitter, YouTube ve Instagram gibi platformlar Türkiye’de yasal temsilci bulunduruyor. Ayrıca onların talep edilen adres engelleme işlemlerini başlatmaları şart koşulmuştu. Bu nedenle yasalar açısından hükümetin elinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar tamamen engelleme yapılsa bile yine de VPN gibi yöntemlerle kullanıcılar onun hesabına ulaşmaya devam edebilir. İnternet çağında bir şeyleri engellemek neredeyse imkansız. Peki siz Sedat Peker’in sosyal medya erişimi engeli ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Çocukların internet alışkanlıkları bakın nasıl değişti: Hepsi TikTok kullanmıyor

>> Instagram algoritmaları keşfet sayfasını nasıl hazırlıyor: CEO açıklama yaptı