Windows 11 Ücretsiz Bir Yükseltme Olacak: Haber Resmileşti!

Windows 10 uyarı

Microsoft’un merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 11 ücretsiz bir yükseltme olacak. Böylece Windows 10 anahtarınızla kolayca bu yeni işletim sistemini yüklemek mümkün.

Resmi tanıtımı gerçekleşen Windows 11’in tanıtımı dün gerçekleşti. İlk etapta fiyatlandırılıp fiyatlandırılmayacağı belli olmayan sistemin bu konudaki durumu soru işaretiydi. Lakin tanıtımın kısa süre sonrasında Windows 11’in ücretsiz olacağını öğrendik. Yani Windows 7 ve Windows 8’den geçişte Windows 10 ücretsiz olarak aldığımız gibi 10’dan da 11’e geçebileceğiz. Eğer hiçbir lisansınız yoksa ancak o koşulda Windows 11 için bir ücret ödemeniz gerekir.

Bu yüzden sadece ihtiyacınız olan sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayar. Öncelikle 64 bit kullanım artık bu sistemle zorunlu bir hale geliyor. Bununla birlikte 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanları zaruri olacak. Üstelik Windows 10 bilgisayarınıza Windows 11 yükselmesi güncelleme yapacak şekilde gelecek.

İlk olarak Windows 11 yepyeni bir arayüzü karşımıza çıkarıyor. Başlat menüsü, performansta gelişim, güncellemeler konusunda kolaylık ve çoklu işlemleri kolaylaştıran araçlar bu işletim sisteminde geliyor. Belki de çoğu kullanıcı için en önemlisi Android uygulamalarına gelecek olan destek müjdesi.

Şirketlere olan satışlar ve uygulama mağazası Windows 11 işletim sisteminin ücretsiz olmasını mümkün kılıyor

Basındaki beklentiler de Windows 11 için Microsoft’un ücret talep etmeyeceği şeklindeydi. Çünkü öncelikle Microsoft lisans satışlarının önemli bir kısmını kurumsal satışlar şekilnde yapıyor. Bunun yanında ücretsiz geçiş Microsoft’a da bazı avantajlar sağlıyor. İlk olarak çok kişinin yeni sistemde olması memnuniyeti artıracaktır. Ayrıca Microsoft Store, Teams gibi yan araçların güncel bir şekilde kullanımda olması da Microsoft için önemli adımlar. Bu yüzden fayda-fayda ekseninde biz de bu yeni işletim sistemine ücretsiz geçme şansına sahip oluyoruz.

Ücret yanında bir başka önemli merak konusu da işletim sisteminin çıkış tarihi. Microsoft bu konuda net bir tarih vermezken Amerika Birleşik Devletleri için bayram olan tarihleri işaret etti. Açıklamaya göre yükseltmeye uygun Windows 10 cihazlar yıl sonunda güncellemeyi almaya başlayacak. Bununla ilgili tam tarihi de gelecek haberlerimizde paylaşmayı umuyoruz.

Diğer haberler:

>> Windows 11 Gerçek Oldu: Yepyeni Tasarım ve Özellikler Geliyor

>> Epic Games 153 TL’lik Oyun Dağıtıyor: Tıkla İndir (Video)