Snapdragon 8 Gen 3 Sızdırıldı: Gümbür Gümbür Geliyor!

Snapdragon 8 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti sızdırıldı. İşte Qualcomm imzası taşıyan amiral gemisi işlemcisi hakkında ortaya çıkan ilk sızıntılar.

Qualcomm’un amiral gemisi akıllı telefonlar için ürettiği yongaların zirvede olduğunu biliyoruz. Öyle ki, her hafta AnTuTu tarafından paylaşılan ‘En Güçlü Android Telefonlar’ listelerini incelediğimizde, listedeki bütün modellerin Qualcomm imzalı işlemcilere sahip olduğunu görmekteyiz. Tabii ki AnTuTu listelerinde Apple yapımı modeller karşımıza çıkmadığı için Android ile iPhone modellerini kıyaslamak zor. Fakat Andorid özelinde konuştuğumuz zaman, Qualcomm işlemcilerinin amiral gemisi yonga seti tarafında zirvede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen etkinlikte uzun süredir beklenen Qualcomm imzası taşıyan Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti tanıtılmıştı. Artık Android’in en güçlü işlemcisinin Snapdragon 8 Gen 2 olduğunu söyleyebiliriz. Çok süre geçmeden ise Snapdragon 8 Gen 3 hakkında yeni detaylar belli oldu. Henüz hakkında sızıntıları paylaşmak için çok erken olsa da, bilgilerin doğruluğu konusunda kesin olmamakla beraber Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin, piyasanın en güçlüsü olarak geleceğini görmekteyiz. İşte Qualcomm’un yeni yonga seti hakkında ortaya çıkan tüm detaylar.

Snapdragon 8 Gen 3 Sızdırıldı: Gümbür Gümbür Geliyor!

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, donanım fırınından yeni çıktı, ancak bu, yasal halefine ilk bakışımız. Hız aşırtmalı ‘plus’ modelinden değil, yeni nesil Snapdragon 8 Gen 3’ten bahsediyoruz. Sızıntıcı, Twitter’da Qualcomm’un yaklaşmakta olan amiral gemisi yonga setinin bazı özelliklerini ve temel yapılandırmalarını detaylandıran bir ileti dizisi yayınladı. İlk tweet şöyleydi: “Sızıntı” ve dizinin olayları ortaya çıkıyor. Sızıntıcıya göre, Snapdragon 8 Gen 3’ün ilişkili çekirdeklerin ayrıntılı bir listesiyle “Lanai” veya “Ananas” olarak kodlanacak.

Snapdragon 8 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 3 çekirdek konfigürasyonu 2x Arm kod adlı Hayes (A5xx) ‘Silver’ çekirdek 3x Arm kod adlı Hunter (A7xx) ‘Gold’ çekirdek 2x Arm kod adlı Hunter (A7xx) ‘Titanium’ çekirdek 1x Arm kod adlı Hunter ELP (Xn ) Wojciechowski of the ‘Gold+’ çekirdeği, bu konfigürasyona (1 + 4 + 3) sahip Gen 2 modelinde de buna işaret ederek, bunun kullanılandan farklı olduğunu ve yerleşik önbellek ve saat hızını detaylandırarak biraz daha yüksek bir saat hızı öneriyor. Son olarak, Snapdragon 8 Gen 3, maksimum 770 MHz saat hızına sahip bir Adreno 750 GPU’ya sahip olacak gibi görünüyor. Sızıntıcı, bu frekansın müşteri şirketlerinin özel ihtiyaçlarına ve çipin gelecekteki revizyonlarına bağlı olarak değişebileceğini söylüyor.

İlgili Haberler

>> Kredi Kartınızı iPhone Telefonunuzun Yanında Tutuyorsanız Dikkat!