Snapdragon 8 Gen 3 Yongası Hakkında İlk Detaylar Belli Oldu!

Qualcomm performans testi manipülasyonu

Snapdragon 8 Gen 3 yongasının büyük bir bölümü iddialara göre TSMC tarafından üretilecek. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Qualcomm’un amiral gemisi akıllı telefonlar için ürettiği yongaların zirvede olduğunu biliyoruz. Öyle ki, her hafta AnTuTu tarafından paylaşılan ‘En Güçlü Android Telefonlar’ listelerini incelediğimizde, listedeki bütün modellerin Qualcomm imzalı işlemcilere sahip olduğunu görmekteyiz. Tabii ki AnTuTu listelerinde Apple yapımı modeller karşımıza çıkmadığı için Android ile iPhone modellerini kıyaslamak zor. Fakat Andorid özelinde konuştuğumuz zaman, Qualcomm işlemcilerinin amiral gemisi yonga seti tarafında zirvede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Gen 2 işlemcilerinin şuanda en güçlü işlemci olduğunu biliyoruz.

Sonunda uzun süredir beklenen Qualcomm imzası taşıyan Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti hakkında ilk detaylar ortaya çıktı. Artık Android’in en güçlü işlemcisinin Snapdragon 8 Gen 3 olacağını söyleyebiliriz. İşte yakında ülkemizde de satışa sunulacak akıllı telefonlar ile gelmesi beklenen güçlü işlemci hakkında ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Snapdragon 8 Gen 3 Yongası Hakkında İlk Detaylar Belli Oldu!

Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdraogn 8 Gen 3 yonga seti hakkında ilk ayrıntılar belli oldu. Söz konusu yonga setinin TSMC ve Samsung ortaklığı ile tedarik edilmesi bekleniyor. Aynı zamanda Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinin 3 nm üretim sürecinden geçeceğine dair de ortaya çıkan iddialar mevcut. Bu sayede seriye ait önceki işlemcilere göre daha verimli bir yonga setinin bizleri karşılaması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 3

Yeni yonga setinin eski nesle göre %35 daha yüksek işlemci performansı gözümüze çarpıyor. Aynı zamanda %40 daha verimli bir yonga seti olduğunu ve GPU performansında da %25 daha güçlü olduğunu belirtelim. GPU’nun verimlilik tarafında ise önceki nesle göre %45 daha verimli bir GPU ünitesi bizleri karşılıyor.

Ayrıca Snapdragon 8 Gen 3 siparişlerini yalnızca TSMC alacak. Bununla beraber 3 nm mimarili bir işlemcinin bizleri beklediğini de ekleyelim. Bir işlemcinin düşük nanometrelik bir üretim sürecinden geçmesinin, en temel avantajı, hem düşük güç tüketimi hem de enerji verimi olacaktır. Çünkü transistörler arası mesafe piyasadaki diğer işlemcilere göre daha kısa olduğu için işlemci daha az veri tüketecektir. Bu yüzden düşük nm işlemcilerin karşımıza çıkacak olması, her zaman daha iyi olacaktır.

İlgili Haberler

>> Redmi 12C Uygun Fiyatıyla Piyasaya Sürüldü: Yakında Türkiye’de!