Solana, 2022’de Ethereum’dan Daha İyi Bir Yatırım Aracı Olabilir Mi?

SOL Matic ve SAND

Ethereum, popüler bir blok zinciri, ancak yavaş ve masraflı olduğu ifade ediliyor. Buna karşın Solana ise, hızı ve verimli yapısıyla son dönemin yükselen yıldızı konumunda.

Pek çok uzman, Ethereum değil de Solana ‘nın uzun vadede iyi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Yine de yatırımcıların dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Ethereum, şu an piyasada Bitcoin’den sonra en değerli kripto olarak ikinci sırada yer alıyor. Tabii ki bu, diğer markaların zirvedekilere meydan okumasına engel değil. Solana, 2021’in en çok kazananlarından bir tanesi. Sadece 2021 içinde %12000’den fazla bir değer artışından söz ediliyor. Dolayısıyla da 2022’de Ethereum’dan daha iyi bir yatırım aracı olabileceği konuşuluyor.

Yatırımcılar, Etherium tarafında masraflı yapıdan şikayetçi. Dolayısıyla üretilen her işlem için ayrı ayrı ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Burada madenciler de önemli birer faktör. Tabii zaman zaman yaşanan yoğunluklar da bir diğer can sıkıcı detay. İşte bu tip can sıkan detaylar, diğer markaları da sıyrılıp ön plana çıkmak için yeni fırsatlar bulmaya yöneltiyor.

Solana, 2022'de Ethereum'dan Daha İyi Bir Yatırım Aracı Olabilir Mi?

Solana’nın avantajları, geliştiricileri cezbediyor

Solana, şu an Coinbase’deki en popüler dördüncü kripto para birimi konumunda. 54 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Solana, hem hızlı yapısı hem de düşük işlem maliyetleri sebebiyle ön plana çıkıyor ve bu iki madde pek çok geliştirici için çok önemli.

Ethereum, zamanla istikrarlı bir yükseliş yaşamıştı, ama Solana’nın özellikle son 6 aylık dilimde ciddi bir yükseliş yaşadığı görülüyor. Dolayısıyla bu kısa süreli ilgi, “bir balon yükselti” anlamını da taşıyor olabilir. Bu sebeple de dikkatli olmak önemli.

Yine de pek çok uzman, uzun vadede hızlı yapısı ve düşük işlem maliyetleri sebebiyle Solana’nın istikrarlı bir şekilde yola devam edeceğini tahmin ediyor. Tabii ki kripto para tarafında da çeşitli bir portföy belirleyerek risk yönetimi yapmak mantıklı olacaktır.

Kripto paralar, son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan akımlar arasında yer alıyor. Bu tip teknolojileri yasaklayan ülkeler olduğu gibi, yeni fırsatlar yaratma çabasında olan ülkeler de var. Bakalım önümüzdeki günler bize neler gösterecek.

İlgili Haberler

>> Volkswagen’in Tosbağa Minibüsü Elektrikli Microbus Olarak Geri Dönüyor!