Türkiye’nin Otomobili TOGG, CES 2022 ‘de Görücüye Çıktı!

TOGG elektrikli araç

Türkiye’nin Otomobili olarak lanse edilen TOGG, CES 2022, yani Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de (Consumer Electronics Show) görücüye çıktı! Otomobil, yabancı basında da ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin Otomobili TOGG, CES 2022’de boy gösteriyor. “Doğu ve Batı’nın kesişim noktasında yer alan otomobil” olarak gösterilen araç, hem yerli basında hem de yabancı basında ilgi odağı oldu.

Küresel olarak tescil ettirdiği farklılaştırıcı yaklaşımı UseCaseMobility kavramı ile ‘Veri Bazlı İş Modelleri’ ‘Yeni Mobilite Servisleri’, ‘Akıllı Yaşam’ ve ‘Akıllı Şarj’ gibi teknolojik çözümlerini paylaşan TOGG, geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği konsept otomobilini de tanıttı.

TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, klasik bir otomobil şirketi olmadıklarını belirterek, “Doğu ile Batı’nın, akıl ve duygunun buluştuğu bir coğrafyada kurulmuş, mobilite alanında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketiyiz. Otomotiv endüstrisinin hızla mobilite ekosistemine dönüştüğü yeni dünyada kullanıcıyı ve veriyi merkezimize alarak, mobilite çözümleri üretiyoruz” dedi.

Türkiye'nin Otomobili TOGG, CES 2022'de Görücüye Çıktı!

Use-Case Mobility kavramı tescil ettirildi

CES 2022 ‘de gösterilen TOGG ‘un tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla oluşturulduğunu vurgulayan Gürcan Karakaş, şunları söyledi:

“Akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı (user-centric), akıllı (smart), empatik (emphatic), bağlantılı (connected), otonom (autonomous), paylaşımlı (shared) ve elektrikli (electric) olarak tanımladık ve her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi de bu şekilde oluşturduk. Bu özelliklerimizi temsil eden Use-Case Mobility® kavramını tüm dünyaya anlatıp, tescil ettirdik. 350’den fazla use-case (kullanıcı senaryosu) çalışarak 40’ın üzerinde yenilikçi konsept belirledik. 2000’den fazla kişinin katıldığı kantitatif araştırma, 30’un üzerinde focus grup ile birebir görüşme yaptık. Önceliklendirdiğimiz konseptlere bağlı olarak bir ‘Kullanıcı Yolculuğu Haritası’ çıkardık.”

Türkiye'nin Otomobili TOGG, CES 2022'de Görücüye Çıktı!

Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk SUV’u TOGG CES 2022 ‘de boy gösterdi

2030’a kadar 5 farklı segmentte 1 milyon adet araç üretmeyi planladıklarını belirten Gürcan Karakaş, “2022 sonunda ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak. Otomobilimiz piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak. Ardından da yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamımız tamamlanacak” diye konuştu.

İlgili Haberler

>> Volkswagen’in Tosbağa Minibüsü Elektrikli Microbus Olarak Geri Dönüyor!