Sony Elektrikli Otomobil İşine Giriyor! İşte Karşınızda Vision S!

Japon teknoloji firması Sony, bu İlkbahar ayları itibarıyla elektrikli otomobil şirketini faaliyete geçiriyor. Firma, CES 2022 kapsamında yeni elektrikli otomobil teknolojileri hakkında da bilgiler verdi.

Yeni kurulan şirketin ismi, Sony Mobility Inc olarak bildirildi. Elektrikli otomobil pazarına yönelik hamleler yapması beklenen bu marka VISION-S 02 isimli konsept SUV otomobil modeliyle gündemde. Sony, geçtiğimiz sene CES kapsamında VISION-S 01’i görücüye çıkarmıştı. Görünüşe göre şirket, 1 yıllık süreçte de boş durmadı ve mevcut konsept modeli daha da geliştirerek karşımıza çıkardı.

Bu otomobilin hem eğlence hem de ulaşım amaçlı, aynı zamanda konfor ve güveni sağlayabilecek bir araç olacağı belirtiliyor. Eğlenceden kasıt nedir derseniz, araçta 5G bağlantı teknolojisi olacak ve bu sayede bulut üzerinden kolay bağlantı sağlanabilecek. Ayrıca yolcular için özelleştirilebilir içerikler olacak, ki bu tarafta henüz pek detay verilmedi.

Güvenlik tarafından söz edecek olursak, Sony’nin bu elektrikli otomobili için iç ve dışarda olmak üzere toplamda 40 sensör kullanacağı belirtiliyor. Firmanın zaten son yıllarda pek çok Avrupa ülkesinde test sürüşleri yaptığı da biliniyor.

Bu arada, bu duyurunun ardından Tokyo borsasında Sony hisselerinin %4.2’lik yükseliş gösterdiğini de belirtelim.

Sony Elektrikli Otomobil İşine Giriyor! İşte Karşınızda Vision S!

Sony, şu an video oyun ve kamera sensörü teknolojileri tarafında hâlâ önemli bir marka. Aynı etkiyi elektrikli otomobil pazarında da yapabilir.

Sony denildiğinde, akıllara oldukça geniş bir ürün yelpazesi geliyor. Eskilere gidecek olursak, tüplü televizyonlardan tutun da Walkman’e kadar oldukça kaliteli ürünleri vardı.

Biraz daha yakına geldiğimizde, özellikle PlayStation markasıyla video oyun pazarında hâlâ ciddi bir payı olduğunu söyleyebiliriz. PlayStation 5, an itibarıyla dünyanın en popüler konsollarından bir tanesi.

Sony, yakın zamana kadar akıllı telefon pazarında da önemli bir oyuncuydu, ama Çinli üreticilerin rekabetçi politikaları karşısında pek çok marka gibi Sony de pek varlık gösteremedi ve çoğu ülkede artık telefon satışı gerçekleştirmiyor. Yine de, firmanın akıllı telefonlar için hazırlanan kamera sensörleri tarafında çok ciddi bir pazar payı olduğunu belirtelim.

Firmanın yakın zamana kadar çok önemli payı olduğu bir pazar da akıllı televizyon pazarıydı. Ne yazık ki burada da özellikle yüksek fiyat faktörü sebebiyle teknoloji severler farklı markalara yöneliyor.

İlgili haberler

>> Ekran Altı Selfie Kamerası Bulunan Telefon Tanıtılabilir! İşte Detaylar…