Jeff Bezos Amazon’daki Görevini Bırakıyor!

Dünyanın en değerli markaları

İnternet devi Amazon’un babası Jeff Bezos firmadaki görevini bırakma kararı aldı. Bu yüzden firmanın tecrübeli yöneticilerinden Andy Jassy’nin yılın ilerleyen döneminde Bezos’un yerini alacak.

Kuruluşundan bu yana Amazon’un CEO’luk görevini yürüten Jeff Bezos görevlerinden geri adım atma kararı aldı. Bundan böyle firmanın bir numaralı koltuğuna Andy Jassy oturacak. Jassy şuanda Amazon Web Services kısmının CEO’luk görevini yapıyor. Görev değişimi 2021’in son çeyreğinde gerçekleşmiş olacak.

Jeff Bezos böylece 1994’ten beri elleriyle büyüttüğü ve kendisini “Dünyanın en zengin insanı” yapan firmayı başka ellere teslim edecek. Bezos konu hakkında, “Amazon’un CEO’su olmak büyük bir sorumluluk. İnsanı tüketen bir şey. Böyle bir sorumluluğunuz olunca başka bir şeye odaklanmak mümkün değil.” ifadeleri Bezos’un değişimi duyurduğu yazısından. “Şirketin yürütmesinden sorumlu kişi olarak Amazon’un önemli girişimleriyle ilgilenmeye devam edeceğim. Bundan böyle Day 1 Fund, The Bezos Earth Fund, Blue Origin, The Washington Post gibi tutku duyduğum işlere ayıracak daha fazla zaman ve enerjim olacak.” ifadeleri Bezos’un görevi bırakma sebebi olarak açıklamasında yazılıydı.

Amazon’u var eden insan: Jeff Bezos

Jef Bezos, Amazon’da CEO olma görevini şirketin kurulduğu yıl olan 1994’ten beri sürdürüyordu. Çevrimiçi bir kitap mağazası olarak başlayan bu serüven sonuçta dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birine dönüştü. Tüm bu süreçte Bezos firmanın zirvesinde hep şahsen liderlik etti.

Bezos’un yönetiminde firma, internet ticaretinin öncüleri arasında oldu. Amazon Web Services aracılığıyla modern internet altyapısının temel omurgalarından biri oldu. Amazon Prime hizmetleri ABD başta olmak üzere milyonlarca müşteriyi firmaya bağlayan bir servis bütünü haline geldi. Echo gibi bir ürün insanlar arasında popüler oldu. Kindle cihazlar kütüphaneleri tek bir kitap boyutunda küçülttü. Hatta ben de dahil çoğu insana kitap okuma alışkanlığını geri kazandırdı. Son olarak Whole Foods’u satın alarak fiziksel satışa dahi başladı.

Şirketin bir numaralı ismi olarak Bezos 180 milyar dolar seviyesinde bir servete sahip. Bu da onu dünyanın en zengin insanı yapıyor ve bu servetin birikim hızı da rekor niteliğinde.

Bu değişimin sonucunda Bezos elini tam olarak şirketten çekmeyecek. Bezos şirketin yönetim kurulu başkanlığını sürdürecek. Bundan böyle 1.7 trilyon dolarlık imparatorlukta günlük işler yerine vadeli süreçlerde karar alıyor olacak. Bezos ayrıca vakıf çalışmalarına da milyar dolarlar yatıran bir isim. Amazon’dan bağımsız olarak yönettiği Blue Origin isimli havacılık şirketi de artık bu dehanın daha fazla vaktini alabilecek.

Diğer haberler

>> Çin Piyasası Karışacak Gibi Görünüyor: Alibaba Kurucusu Jack Ma Liste Dışı Kaldı

>> FBI Kongre Binası Saldırısında Parler’ın Rolünü Araştıracak