Sony PlayStation VR 2, Beklentilerin Altında Kaldı! Geçinebilmek mi PS VR2 mi?

Sony PS VR2

Sony’nin yeni sanal gerçeklik headset’i PlayStation VR 2, pek çok oyuncu tarafından heyecanla beklenen bir üründü ve yakın zamanda satışa sunuldu. Gelen ilk bilgiler ise, cihazın ilk etapta beklenen satış performansını yakalayamadığını ve hayal kırıklığına yol açtığını gösteriyor.

Sony’nin güncel PlayStation 5 platformuna uyumlu olarak tasarladığı yeni sanal gerçeklik headset’i PlayStation VR 2, şu an satışta bulunuyor. Ürün, satışa sunulur sunulmaz onlarca farklı oyun seçeneğini de sağlayarak kullanıcıların saatler hatta günlerce eğlenceli deneyimler yaşayabilmesini de vadediyor. “Peki ilgi nasıl?” derseniz, işte orada biraz sıkıntı söz konusu.

PlayStation VR 2, beklentilerin altında kaldı

Sony PlayStation VR 2, 22 Şubat tarihinden bu yana satışta bulunuyor. Gamespot’taki bilgilere göre cihazın mart ayının bitimiyle yalnızca 270 bin adet civarında satıldığı tahmin ediliyor. Araştırma firması IDC’nin paylaştığı bu bilgi, Sony’nin beklentilerine kıyasla çok çok düşük. Zira daha önce gelen bilgilerde, ürünün çıkış yaptığı ilk çeyrek itibarıyla 2 milyon adet dağıtımı planlanıyordu ve haliyle daha yüksek satışlar elde edilmesi planlanıyordu.

Sony PlayStation VR 2, Beklentilerin Altında Kaldı! Geçinebilmek mi PS VR2 mi?

PlayStation VR 2, Sony’nin metaverse yaratım süreci için önemli bir adım

Evet, şirketteki pek çok üst düzey yönetici, bu düşünceyle hareket ediyor. İlk etaptaki satış rakamları ise sevindirici değil. Bu arada, ürünün fiyatının yüksek olmasının da satışları olumsuz yönde etkilediği konuşuluyor. VR 2, yurt dışında 550 dolarlık satış fiyatı etiketine sahip.

IDC araştırma şirketinden Francisco Jeronimo, dünyanın dört bir yanında yaşam maliyetlerinin ve bununla birlikte işten çıkarmaların da arttığını belirterek, kullanıcıların aklına gelen ilk şeylerden birinin VR cihazları olmadığını söylüyor. Dolayısıyla cihaza büyük bir ilgi gösterilmemesinde, “ekonomik gerekçeler” ön plana çıkıyor.

Ürün, şimdiye dek hazırlanan incelemelerde beğeni kazandı ve piyasada yer alan en iyi VR setlerden bir tanesi olarak gösteriliyor.

PlayStation VR2 teknik özellikleri

Mercekler: OLED

Sunulan çözünürlük: Her göz için için 2000 x 2040

Tazeleme değeri: 90 ve 120Hz

Görüş alanı: Yaklaşık 110 derece

Sensörler:
Hareket algılayıcı: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop, üç eksenli ivme ölçer)
Aparat algılayıcı: Kızılötesi yakınlık algılayıcı

Kameralar:
Gözlük ve kontrol cihazı takibi için 4 adet gömülü kamera
Göz takibinde her göz için kızılötesi kamera

Geri bildirim: Gözlükte titreşim

PS5 ile bağlantı: USB Type-C

Ses:
Giriş: Dahili mikrofon
Çıkış: Stereo kulaklık jakı

İlgili Haberler

>> Diablo 4 Xbox Series X İster Misiniz?