SpaceX ait bir roketi daha yere çakıldı

Google News Abone Ol

SpaceX ait tamamen yeniden kullanabilir olan bir fırlatma aracı yere ineceği sırada dönüş manevrasını alamayıp patladı. İşte detaylar.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, bugün test amaçlı fırlattığı Starship roketinin SN9 prototipi başarısız oldu. Starship’in SN9 roketi, birkaç ay önce fırlatılan SN8 gibi inerken patladı. Dönüş manevrası sırasında gerçekleşen sorun yüzünden patlayan prototip roket tam manasıyla amacına ulaşamadı.

Ay ve Mars’a insan taşımacılığı için geliştirilen Starship roketinin SN9 prototipi bugün test amaçlı fırlattı. Texas Gulf Coast tesisinden geçekleşen fırlatma TSİ 2 Şubat saat 23.26 itibariyle kalkışı başarıyla gerçekleşti. 10 KM yükseldikten sonra inişe geçti. Prototip roket iniş için kullanılan bir motorun ateşlenmesi beklendiği gibi çalışmaması sonucu manevrasını alamadı. Bu manevra gerçekleştirilemediği için yüzeye eğimli bir iniş gerçekleştiren SN9, büyük bir patlamayla infilak etti. Kalkış sırasında yakınında bulunan ikiz modeli SN10 prototipinin çok yakınında oldu. Diğer prototipe zarar verip vermediği henüz bilinmiyor. Patlamadan dolayı pek çok parçası etrafa uçuşan SN9’un ikiz modeli SN10’a zarar verme olasılığı var.

Her ne kadar test sırasında roket patlamış olsa da SpaceX yetkilileri görevi başarılı olarak nitelendiriyor. Geliştirme aşamasında olan roket, bu tarz olaylar sayesinde toplanan veriler roketin geliştirmesi için kullanılıyor.

SpaceX

Ayrıca SpaceX yetkilileri testin amacının, roketi yavaşlatmak için kullanılan manevra şeklinin iniş sırasında uzay aracının kontrolüne etkisini göstermek olduğunu açıkladı. SpaceX, Starship’in başarılı bir şekilde indirme konusunda yapılacak daha çok işin olduğunu da itiraf edildi.

SpaceX, FAA kuralları ile başı dertte

Son zamanlarda Elon Musk, Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) ile sıkıntılar yaşıyordu. FAA ile yaşadığı sıkıntılar için Elon Musk, Twitter üzerinden “İyi olan uçak bölümünün aksine, FAA uzay bölümü temelde bozuk bir düzenleyici yapıya sahip. Ortaya koydukları kurallar, birkaç hükümet tesisinden yılda sadece bir avuç yapılabilir fırlatma anlamına geliyor. Bu kurallar altında insanlık asla Mars’a ulaşamayacak” diye sitem etti.

FAA ise SpaceX ile çalışmaya devam edeceklerini açıkladı. Ayrıca FAA, “Bir sonraki test uçuşunu onaylamadan önce olağanüstü güvenlik sorunlarını çözmek için SpaceX ile çalışmaya devam edeceğiz.” ifade etti.

>>Elon Musk Mars Hakkında Çok Endişeli: “Mars’a Gitmek Hayal Olacak”


CEVAP VER