Elon Musk Mars Hakkında Çok Endişeli: “Mars’a Gitmek Hayal Olacak”

Elon Musk Clubhouse yayınını

Elon Musk Mars hakkında ne yazık ki eskisi kadar olumlu düşünmüyor. Bunun en büyük nedeni başarısız roket denemeleri değil. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

İnsanlığın bugüne kadar uzayla ilgili çok fazla projesi oldu. Bu projelerden bazıları hayata geçirilip iyi sonuçlar elde edilirken önemli bir bölümünde ne yazık ki sonuç alınamadı. Ortaya atılan projelerin büyüklüğü ile uygulanabilirliği arasında hep bir fark vardı. Mesela Sovyetler Birliği tarafından ortaya atılan ve tüm galaksileri ele geçirmeyi amaçlayan planlar başarısız oldu.

Aynı şekilde NASA tarafından ortaya atılan projelerin önemli bir bölümü ne yazık ki gerçekleşmedi. Bu devasa uzay kuruluşu bile Mars ile ilgili planlar kurdu fakat büyük bir çoğunluğu işe yaramadı. Şimdi ise başka bir isim bu konu hakkında olumsuz konuşmaya başladı.

Elon Musk Mars hakkında karamsar konuşuyor

SpaceX şirketi bildiğiniz üzere dünyanın en büyük girişimleri içerisinde yer alıyor. Hatta NASA gibi bir kuruluşla bile rekabet edebilme potansiyeline sahip. Ancak şirket şu sıralar 50 metre uzunluğundaki devasa roketlerini uzaya fırlatamıyor. Bunun önündeki en büyük engel mühendislik ile alakalı değil.

Elon Musk Mars hakkında
Starship projesi ile birlikte Mars’a ve Ay’a insanlı uçuşlar başlatılmak isteniyordu. Böylece insanlığın galaksiler arasında rahatlıkla yolculuk edebileceği bir ortam oluşturulmak istendi. Bugüne kadar pek çok başarısız deneme oldu. Fakat Elon Musk ve SpaceX hiçbir zaman yılmadı. Fırlatma esnasında paketler kullanılamaz hale geldi.

Bu inatçılığı nedeniyle Elon Musk Mars hakkında genelde olumlu konuşur ve “oraya mutlaka ulaşılması gerek” derdi. Şimdi ise bu kararlılık törpülenmiş gibi görünüyor.

Elon Musk hedef olarak Federal Havacılık İdaresi’ni gösteriyor

Dünyanın en ünlü girişimcilerinden bir tanesi olarak bilinen Elon Musk, Federal Havacılık İdaresi yüzünden insanların Mars’a asla gidemeyeceğini söyledi. FAA bu konuda bazı kısıtlamalara sahip. Her şirketin belirli bir fırlatma hakkı bulunuyor.

Aylık ve yıllık olarak düzenlenen fırlatma kapasiteleri normal şartlarda birçok şirket için problem olmuyor. Fakat SpaceX firması için bu büyük bir sorun haline geldi. Çok fazla roket gönderen bu şirket, Starship konusunda gerekli izinleri alamıyor.

Elon Musk Mars hakkında çok fazla bürokratik engele sahip. Bakalım ilerleyen günlerde bunu aşabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> TÜRKSAT 5A Uydusu Fırlatıldı: İlk Sinyal Alındı Mı? İşte Merak Edilen Bütün Detaylar

>> Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeniden Görüştü: Ne Konuştular?