SpaceX Kargo Görevi Sonunda Başlıyor | Sürekli Erteleniyordu

SpaceX kargo görevi

SpaceX kargo görevi yarın gerçekleştirmek için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. İşte SpaceX ile alakalı bu son derece haberin detaylarına birlikte bakalım.

SpaceX, NASA’ya bağlı uluslararası uzay istasyonunun kargo görevlerini üstlenen öncü bir şirkettir. Uzun bir süre boyunca sürekli olarak ertelenen kargo görevi, yapılan son erteleme sonrasında nihayet yarın gerçekleştirilebilecek. Kalkış, 5 Haziran Pazartesi günü planlanmış olup Türkiye saatiyle 18.45’te canlı olarak yayınlanacak.

SpaceX Kargo Görevi Falcon 9 Roketleriyle Yapılacak

Bu kritik kargo seferiyle birlikte SpaceX, programdaki yirmi sekizinci başarılı teslimatını gerçekleştirmiş olacak. Görev süresince, Falcon 9 adlı roketi kullanacak olan SpaceX, fırlatma işlemini NASA’nın Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi üzerinden gerçekleştirecek. Bu önemli olay, SpaceX’in resmi YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

SpaceX kargo görevi

Aslında fırlatma işlemi, başlangıçta 3 Haziran Cumartesi günü için planlanmıştı. Ancak hava koşullarının elverişsiz olması ve hazırlık sürecindeki ek süreye ihtiyaç duyulması gibi nedenlerle erteleme kararı alınmıştı. Şirketin pazar günü de aynı kararı tekrarlamasıyla birlikte, yarın gerçekleştirilmesi planlanan uçuşun gerçekleşmeme ihtimali düşünülüyor.

SpaceX Kargo Görevi NASA İçin Referans Olacak

Bu kargo seferiyle birlikte NASA, uluslararası uzay istasyonuna Dragon adlı kapsülün transferini gerçekleştirecek. Kapsül, uzay araştırmalarında kullanılacak yeni ekipmanları, istasyonun ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeleri ve astronotların temel ihtiyaç maddelerini içerecek. SpaceX’in kalkışı gerçekleştirebilmesi durumunda, Dragon kapsülü kısa sürede istasyona ulaşacak.

Ancak eğer planlanan fırlatma işlemi 5 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilemezse, muhtemelen 7 Haziran Çarşamba gününe ertelenecektir. Bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Peki, sizler bu görevle ilgili neler düşünüyorsunuz? Sadece hava koşulları mı fırlatma işlemine engel oluyor, yoksa başka nedenler de olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Uzay Seyahatinde Tuvalet Problemi Can Sıktı: SpaceX Gelişmiş Tuvaletler Kullanacak