SpaceX ve Elon Musk Büyük İnat Etti! O Mars’a Gidilecek!

Google News Abone Ol

Tarihin en çok konuşulacak aktörleri arasında yer alan SpaceX ve Elon Musk, uzun bir süredir roket denemelerine devam ediyor. Bildiğiniz üzere SpaceX şirketinin CEO görevini Musk yürütüyor ve neredeyse bütün politikaları o belirliyor. Onun dominant yapısı sadece uzay şirketi için geçerli değil. Tesla firması için yaptıkları genellikle son derece baskın diyebileceğimiz türden.

Bu şirketin ve ünlü girişimcilerin yapmaya çalıştığını anlamak için öncelikle onların bugüne kadar neler başardığına yoğunlaşalım. SpaceX firmasının uzun bir süredir devam ettirdiği uzay çalışmalarına bakılırsa, üç farklı detay karşımıza çıkıyor. Bu şirket ilk olarak uzay kargoları dediğimiz ağırlıkları dünya çevresine bıraktı. Devletlerin veya şirketlerin uyduları ile birlikte, aynı zamanda çok kritik uzay araçları fırlatıldı. İkinci aşamada ise, NASA için uzaya astronot gönderdi.

SpaceX ve Elon Musk üçüncü aşamayı sağlamlaştırmak istiyor

Teknoloji ve uzay çalışmalarında harikalar yaratan SpaceX firması ile ilgili üçüncü detay, çok fazla dikkat çekiyor. Firma tarafından yapılan açıklamalara göre, üçüncü etapta Ay ve Mars gibi gezegenlere kolonilerin kurulmasına yardım edilecek. Hatta belki de daha fazla ileriye gidip buralarda kalıcı bir şekilde yer edinmek mümkün olacak.

SpaceX ve Elon Musk

Önceki bütün misyonları sağlam bir konuma getirebilmek ve diğer aşamaları başarılı şekilde geçebilmek için mutlaka yeni roketlere ihtiyaç var. Bu roketler içerisinde en fazla göze çarpan, Starship oluyor. SpaceX ve Elon Musk özellikle de son dönemlerde bu roketin hem yolcu hem de yük taşıma kapasitesini aşırı derecede arttıracak.

Tüm bunları yapabilmesi için firmanın güçlü bir iniş sistemine sahip olması gerekiyor. Herhangi bir gezegen veya uyduya geçerken iniş yapmak en zor aşamadır. Birçok devlet ve özel sektör roketleri bunu yaparken imha oldu. Muhtemelen SpaceX, roketlerinin iniş takımına daha fazla özen gösterecek. Sizce şirketin Mars konusundaki hedeflerine ulaşması zor mu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

>> Tesla 1 milyon mil mesafeli ve 16 yıl dayanan pil teknolojisi üzerinde çalışıyor!

>> Uluslararası Uzay İstasyonu ’nu Geziye Çıkıyoruz

>> SpaceX Projesi Starlink Uyduları Başarıyla Fırlatıldı

>> Elon Musk Twitter Hesabını Neden Sessize Aldı?

 


CEVAP VER