Tesla 1 milyon mil mesafeli ve 16 yıl dayanan pil teknolojisi üzerinde çalışıyor!

Contemporary Amperex Technology
Google News Abone Ol

Elon Musk’ın çılgın planı ortaya çıktı. Tesla 1 milyon mil mesafeli ve 16 yıl dayanan pil teknolojisi ile çok yakında karşımıza çıkabilir.

Otomobillerin elektrik ile çalışmasının ardından pil teknolojilerine olan yatırımlar bir hayli artmıştı. Elektrikli otomobil sektöründe lider ve öncü olan Tesla da bu alanda bazı firmalar ile kontak halindeydi. Bugün Elon Musk‘ın çılgın planı ortaya çıktı. Tesla’nın tam 1 milyon mil mesafeli ve 16 yıl dayanan pil teknolojisi üzerinde Contemporary Amperex Technology ile çalıştığı söyleniyor.

1 milyon mil mesafeli ve 16 yıl dayanan pil teknolojisi için geri sayım başladı

Tesla’nın pil tedarikçisi olan Contemporary Amperex Technology Bloomberg’e verdiği demeçte, değiştirilmesi gerekmeden tam 16 yıl ve 1 milyon mil uzunluğunda yol alabilen şarj edilebilir pil üretmeye hazır olduğunu açıkladı.

Çin merkezli Contemporary Amperex Technology, siparişlerin hazır olduğunu, ancak pilin şu anda piyasada bulunanlardan yüzde 10 daha pahalıya mal olacağını belirtti.

16 yıl dayanan pil teknolojisi

Bu açıklamanın ardından gözler Tesla’ya çevrildi. Çünkü Tesla’nın geçtiğimiz yıllarda milyon mil mesafeli gizli bir batarya projesi üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Araları iyi olan Contemporary Amperex Technology ve Tesla, muhtemelen bu pilleri 2021 yılında tanıtacak ve kullanıma sunacak.

İlk olarak Tesla modellerinde kullanılmasını beklediğimiz bu devrimsel bataryaların, elektrikli otomobillerin geleceği için mihenk taşı olacağını düşünüyoruz.

Contemporary Amperex Technology Başkanı Zeng Yuqun; “COVID-19 pandemisi 2020 boyunca kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Ancak gelecek yıl önemli bir faktör olmayacak. Uzun vadede büyük bir güven duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ise Ocak ayında yatırımcılara verdiği demeçte; “Pil üretiminde çok dik bir rampa aldığımızdan ve pillerin kilowatt saat başına maliyetini artırmaya devam ettiğimizden gerçekten emin olmalıyız. Bu çok temel ve son derece zor bir süreç.” ifadelerini kullanmıştı. Muhtemelen 2020’de pil teknolojilerine yatırım yapan Elon Musk, bu yatırımlarının meyvesini çok kısa bir süre içerisinde toplayacak.

İlgili Haberler

>>Tesla Etki Raporu Büyük Dikkat Çekti!

>>Tesla Sürücüsü Kazayı Bakın Nasıl Önledi! Müthiş Sürücülük Örneği Videoda

>>Tesla Elektrik Satışı Yapmaya Başlıyor! İşte Tüm Detaylar

>>Tesla Model 3 için performans paketi duyuruldu!


CEVAP VER