SpaceX Starship Roketi Bakın Nasıl Havaya Uçtu: İşte Merak Edilen Detaylar!

SpaceX Starship roketi
Google News Abone Ol

SpaceX Starship roketi bütün insanları Mars gezegenine taşımayı amaçlıyor. Ancak ne yazık ki bu tahmin edildiği kadar kolay olmayacak. Bu seferki denemede de bazı problemler yaşandı.

Dünyanın en büyük uzay şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen SpaceX, Ay ve Mars gibi yerlere gidebilmek için önemli çalışmalar yürütüyor. Elon Musk tarafından devam ettirilen çalışmalara bakılırsa, şimdilik durum pek parlak değil. Fakat firmanın fazlasıyla inatçı olduğunu söyleyebiliriz.

Uydular ve uzay araçlarını atmosfer dışına çıkarmak için son derece işlevsel roketler olan Falcon 9 modelleri kolay üretilmedi. Bu roketlerin üretimi için yoğun bir çaba harcandı. Sonuç olarak en sonunda bu roketler kullanıma hazır hale geldi. Şimdi ise aynı kaderi Starship yaşıyor.

SpaceX Starship roketi kazaya kurban gitti

Starship SN9 prototipi uzaya gönderilirken herhangi bir problem yaşanmadı. Fakat yeniden yeryüzüne ulaşmaya çalıştığında işler orada çığrından çıktı. Bu roket ne yazık ki tam olarak iniş sağlayamadan havada parçalandı. Onun esas problemi yere inmek üzereyken dönüş manevrası yapamamasıydı.

SpaceX StarshipSpaceX Starship roketi

Mars’a gidecek olan uzay aracı yeniden yeryüzüne dönüş yapacak. İşte tam da bu nedenle fırlatmak kadar yeniden dönüş de büyük önem taşıyor. Starship SN9 prototipi bir miktar yükseldikten sonra geri dönmeye çalıştığında büyük bir patlama ile yok oldu. İşin daha kötüsü bir diğer prototip olan SN10 roketinin hemen yanında patlama gerçekleşti.

SpaceX tüm aksilikleri geride bırakmak istiyor

SpaceX Starship roketi alanında önemli işler başarmak isteyen bu firma sorunlarını tamamen çözme amacında. Böylece uzaya insan taşıma konusunda hiçbir problem yaşamayacaklar. Fakat bu sanıldığı kadar kolay olmayacak.

Musk’ın gözü gibi değer verdiği bu şirket, 2023 yılında Ay yüzeyine 2025 yılında ise Mars yüzeyine insan taşıyacak. Böylece insanlık dilediği şekilde gezegenler arası seyahat yapabilecek. İşin aslına bakacak olursak bu planlar zaman bakımından biraz daha ertelenecek gibi görünüyor.

Peki siz Starship roketinin patlaması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’nin Uydu Haberleşme Hizmetleri Sektör Büyüklüğü 1 Milyar Dolar Olmalı! Çarpıcı Açıklamalar…

>> Elon Musk Mars Hakkında Çok Endişeli: “Mars’a Gitmek Hayal Olacak”


CEVAP VER