Spotify Abonelik Satan Podcast Yayıncılarına Kesinti Uygulamayacak

Podcast yayıncıları abonelik konusunda Spotify tarafından desteklenmiş durumda

Spotify yayıncılara sağlanan uygulama içi abonelik servisinden bir ücret talep etmeyecek. Ayrıca, yayıncılara özel abonelik sisteminin yakında başlayacağı beklentisi var.

Gelen raporlara göre Spotify uygulama içi podcast aboneliğini yakında başlatıyor. Üstelik uzun bir süreç yerine gelecek hafta bu özelliğin açılacağı bilgisi da var. Yabancı kaynaklardan gelen bilgilerden biri ise yayıncıları sevindirecek cinsten. Buna göre Spotify, bünyesinde abonelik satan podcast yayıncılarına kesinti uygulamayacak. Ayrıca abonelik satmayı planlayan yayıncılar ücretleri de kendileri belirleyecek. Bununla birlikte, Spotify’ı iOS platformunda kullananlar bu ödemeyi yalnızca web sayfasından yapıyor olacak. Burada Spotify, Apple’ın uyguladığı kesintilerden kaçmak için bu tür bir yöntem belirlemiş.

Bu bilgi Apple’ın da kendi podcast uygulamasında yayıncılara abonelik satma servisi sağlamasıyla ortaya çıktı. Firma podcast yayıncılarına reklamsız programlarını satma şansı sağlama amacında. Bunun yanında, ekstra içerikler ya da erken erişim içerikler de yayıncıların dinleyicilere sunacağı seçeneklerden. Üstelik yayıncılar bu özellikleri fiyatlandırmada özgürler. Böylece her kullanıcı kitlesine uygun bir fiyatlandırma yapmakta özgür olacak. Spotify’ın planı yayıncılar için gerçekten ideal gözüküyor. Apple tarafında ise durum bundan farklı. Apple’dan abonelik satacak yayıncılar sabit bir ücreti talep etmek durumunda. Hatta yayıncılar ilk yıl gelirlerinin %30 kadarını doğrudan Apple ile paylaşacaklar. Sonraki senelerde ise bu oran %15 olacak.

Spotify fiyatlarına zam

Podcast yayıncıları abonelik konusunda Spotify tarafından desteklenmiş durumda

Çok sayıda podcast yayıncısı içeriklerini birçok platformdan yayınlamaya yatkınlar. Ne var ki Apple platformunu kullandırdığı yayıncılara özel içeriklerini duyurma konusunda RSS sistemi sağlamıyor. Ayrıca içerikler manuel şekilde Apple’ın sistemine yüklenmek durumunda. Spotify da benzer biçimde RSS bilgilendirmesi sistemini kullanmıyor. Bu durum aboneliğe özel içeriklerin yüklenmesinde ve duyurusunda sorunlara sebep olmaya yatkın bir durum.

Sonuçta sistemlerin tam olarak nasıl çalışacağını çıkışlarına kadar bilemeyeceğiz. Spotify’ın bu kadar imtiyazlı bir anlaşmayı yayıncılara ne kadar süre sunacağı da tam bir muamma. Ancak bu avantajlar birçok yayıncıya yayınlarını Spotify’a özel tutma fikrini verecektir. Bunun da Spotify’ı rakip podcast platformlarının önüne geçirmek konusunda önemli bir avantaj. Spotify bu özelliği resmi olarak duyurduğunda bu bilgilerin tam gerçekliğini hep birlikte öğreneceğiz.

Diğer haberler:

>> Tim Cook Videosu Büyük Beğeni Topladı: Hiç Kimse Bu Kadar Eğlenceli Olmasını Beklemiyordu

>> İlk Otonom Kamyon Bakın Hangisi Oldu: Bu Sefer Tesla Değil