Starfield Daha Sert Bir RPG: Açıklama Yapımcıdan Geldi

Xbox Bethesda şovunda tanıtılan yeni RPG oyunu Starfield hakkında ilk yorumlar geldi. Kısacası oyunun yapımcısı yeni rol yapma oyunu konusunda ümit verici konuştu.

Tanıtımının üzerinden kısa bir süre geçen Starfield hakkında önemli açıklamalar geliyor. E3 fuarında büyük beklentiler sonrasında tanıtılan oyun hakkında birçok detay fragmanda ortaya çıktı. Bununla birlikte oyun hakkında bir röportaj veren oyunun baş yapımcısı Todd Howard önemli konularda bilgi verdi:

“Daha önce yaptığımız rol yapma oyunlarından biraz daha sert. Özellikle karakter sisteminde çok güzel gelişmeler var. Karakterinizin geçmişi gibi konularda daha detaylı. Çok daha eski oyunlarda kullanıp artık yer vermediğimiz bazı şeyler geri dönecek. Bunlar oyunculara olmak istedikleri karakterleri oluşturma konusunda daha fazlasını verecek.”

Bu oyunun neden daha sert bir rol yapma oyunu (RPG) olduğunu açıklamıyor. Ancak yine de firmanın eskiden doğru yapıp şimdi yanlış yaptığı bazı şeyleri düzeltmeyi istediğini görebiliyoruz. Rol yapma sistemlerindeki kısıtlılık nedeniyle özellikle Fallout 4 çok fazla eleştiri topladı. Kısacası, firmanın bu eleştirileri dinleyerek düzeltme yoluna gittiği yorumunu yağmak mümkün.

Howard, Starfield oyununun sistemi hakkındaki detayları anlattı

Todd Howard, yaptığı açıklamada oyunun tıpkı Skyrim ve Fallout gibi kamera açısının seçilebileceğini söyledi. Böylece oyunu oynarken üçüncü ya da birinci şahıs bakış açılarında oynama kararı oyuncuya kalıyor. Ayrıca oyunda tıpkı Skyrim ve Fallout gibi ana planda büyük bir hikaye olacak. Ne var ki tıpkı meraklıların sevdiği gibi yan hikayelere kapılıp bu ana hikayeyi unutma özgürlüğü olacak. Tabii ki bu oyunda da kardeşlerinde olduğu gibi çevreyi keşfedip çiçek toplayabileceksiniz. Hatta bu faaliyetleri ödüllendiren sistemler de oyunda olacak.

Ayrıca oyunda bize tanıdık gelecek bir fütüristtik tarz benimsendiği açıklaması yine Todd’a ait. Howard bu durumu şu ifadelerle anlattı:

“Gemiye bakarsanız, muhtemelen 300 yıl sonra şık bir gemi olacağını düşüneceksiniz. Fakat yaptığımız tasarımda günümüzün uzay çalışmalarına sadık kalarak yola çıktık. Yani zihninizde aradaki benzerliği canlandırabilirsiniz.” Son olarak oyunda uzaylılar da olacak. Oyunun konsept sanat ürünlerinde gördüğümüz gibi yaratıklar ve uzaylı ırkları oyunda yer alacak. Lakin Howard, bu konu hakkında merak edilen detaylara fazla girmedi. Ancak oyunda etkileşime girdiğimiz tek canlılar insanlar olmayacak gibi görünüyor.

Diğer haberler:

>> Xbox Mini Buzdolabı Tanıtıldı: Şakaydı Gerçek Oldu!

>> Far Cry 6 DLC ile Serinin Büyük Kötü Karakterlerini Oynama Şansı Veriyor