Süveyş Kanalı Bir Gemi Yüzünden Tıkandı. Birçok Malın Tedarikini Etkileyebilir


Süveyş Kanalı bir gemi yüzünden tıkandı ve bu tıkanmanın etkisi büyük olacak gibi. Ayrıca bu tıkanıklık nedeniyle gemi trafiği oluşmuş durumda. Her geçen saat dünya ekonomisine milyonlarca dolar zarar veren bu durum karşısında birçok aksaklık yaşayabiliriz. İşte detaylar.

Dünya gemi ticaretinde büyük öneme sahip olan Süveyş Kanalı, geçtiğimiz gün karaya oturan bir yük gemisi tarafından trafiğe kapatılmış durumda. Dev yük gemisi 224 bin ton ağırlığında. Yaklaşık dört futbol sahası (400 metre) uzunluğunda ve 59 metre genişliğinde olan 20 bin konteyner taşıma kapasiteli bu yüzden gemiyi tekrardan hareket ettirmek biraz zor olacak. Ayrıca bu durum yüzünden dünya ekonomisi milyonlarca dolar zarar veriyor. Dev yük gemisi, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na giderken karaya oturmuştu.

Dünya ticaretinin yaklaşık olarak yüzde 12’sinin gerçekleştiği Süveyş Kanalı hakkında uzmanlar endişeli açıklamalar yaptı. Eğer bu durum kısa süre içerisinde çözülmezse birçok üründe tedarik sıkıntısının meydana geleceğini ifade ettiler. NBC News’a konuşan nakliye uzmanı Lars Jensen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Temelde mağazalarda gördüğünüz her şeyi etkileyecek” dedi.

Süveyş Kanalı tıkanık bir şekilde kalması çok büyük sıkıntı oluşturuyor

Panama bandıralı Ever Given adlı geminin yol açtığı tıkanıklık sorunu nakliye gemilerinin kanaldan geçişini engelliyor. Bu durum çözüme kavuşmadığı her saat dünya ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca alışveriş yaparken raflarda gördüğümüz birçok ürünü de bu sebeple artık kolayca bulamayabiliriz.

süveyş kanalı

Batı ile Doğu arasındaki ana yolun uzun süre kapalı kalması işleri çok daha kötü bir hale getirebilir. Maliyetli gecikmeler veya daha uzun rotalara yönlendirmeler, halihazırda konteyner sıkıntısı oluşturacak.

Gemiler bu tıkanma yüzünden rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. Süveyş Kanalından Rotterdam’a bir yolculuk 11 gün sürüyor. Finansal veri şirketi Refinitiv’e göre, gemiler Ümit Burnu çevresinden gitmek isterlerse bu durum en az 26 gün daha ekliyor. Şu anda küresel denizcilik endüstrisini rahatsız eden aksaklık, Süveyş Kanalı’nın neden inşa edildiğini hatırlatıyor.

Sizce bu durum daha ne kadar sürer? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler

>>Mercedes 73 Plug-In Hibrit 805 Beygirlik Bir Canavar Olarak Dönüyor

>>2021 BAFTA Oyun Ödülleri Sahiplerini Buldu: Hades Ödülleri Silip Süpürdü