Tam kapanma devam edecek mi: Cumhurbaşkanı önemli açıklamalar yaptı

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağı
Google News Abone Ol

Sosyal medya platformları üzerinden ortaya atılan tam kapanma devam edecek söylentileri cumhurbaşkanlığı gündemindeydi. Peki gerçekten de tüm kısıtlamalar devam edecek mi? İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Pandemi sürecinin sertleşmesi ile birlikte bazı kısıtlama kararları alınmıştı. Türkiye’de vaka sayıları bir dönem 40 bin seviyelerini bile aştı. Durum böyle olunca tam kapanma kararı alındı. Türkiye’nin ilk normalleşmeye başladığı günden itibaren vaka sayılarında korkunç bir artış ortaya çıkmaya başladı ve bunu bir türlü önleyemediler. Sonuç olarak en azından 1 aya yakın kısıtlama tedbiri alındı.

Türkiye’de Ramazan ayı boyunca tam kapanma süreci devam etti. Hemen ardından buruk bir bayram başladı ve kafalarda soru işaretleri oluştu. Bazıları salgının çok sert bir şekilde devam edeceğini düşünürken kimileri ise kademe kademe biteceği noktasında hemfikir. Cumhurbaşkanı ise kafası kısıtlamalar nedeniyle karışık olanlara seslendi.

Tam kapanma devam edecek söylentileri doğru değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme vurgusu vardı. Yani herkesin korktuğu gibi Mayıs ayı boyunca kısıtlamalar devam etmeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda 2020 yılı bitmeden salgından kurtulma düşüncesinde olduklarını itiraf etti. Ancak hesaplandığı gibi olmadı.

tam kapanma devam edecek

2021 yılının ortalarına geldiğimiz şu günlerde ne yazık ki pandemi süreci devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı konu ile ilgili açıkçası biraz kafa karışıklığı yaşıyor. Kimi zaman normaleşme kararı alındıktan sonra hemen ardından yeniden tam kapanma süreci başlıyor.

Kısıtlamalar pandemi sona erene kadar devam edecek

Yoğun bakım, vaka ve vefat sayıları arttıkça kısıtlamalar sertleşiyor. Tam tersi durumda ise kısıtlamaların biraz daha yumuşatıldığı görülüyor. Ancak sürekli olarak normalleşme ve tam kapanma arasında gidip gelmek vaka sayılarını olumsuz yansıyor.

Turizm sezonunun açılması ile birlikte kısıtlamalar kademe kademe kaldırılacak. Böylece normalleşme sürecine girilecek. Fakat normalleşme esnasında vaka sayılarının yeniden patlaması ihtimali endişe yaratıyor. Peki sizce pandemi süreci nasıl yönetilmeli? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cumhurbaşkanlığı Aşı Açıklaması Gündeme Bomba Gibi Oturdu: Aşılar Türkiye’ye Yetecek Mi?

>> Tam Kapanmada İş Yerlerinin Durumu Ne Olacak: Büyük Tartışma Devam Ediyor


CEVAP VER