Cumhurbaşkanlığı Aşı Açıklaması Gündeme Bomba Gibi Oturdu: Aşılar Türkiye’ye Yetecek Mi?

Koronavirüsün biteceği tarih

Cumhurbaşkanlığı aşı açıklaması son zamanlarda gündeme bomba gibi oturmaya devam ediyor. Özellikle bu aralar aşı ile ilgili hükümet sert bir şekilde eleştiriliyordu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı.

Öncelikle Türkiye’de pandemi sürecinin çok sert bir şekilde devam ettiğini söyleyelim. Her ne kadar son zamanlarda düşüş eğilimi ortaya çıksa bile yine de bu pek yeterli olmuyor. Tam kapanma süreci ile birlikte düşüş daha fazla hızlanmış gibi görünüyor. Fakat burada asıl önemli olan aşının zamanında yapılması eğer aşı yapılmazsa kapanmanın herhangi bir anlamı kalmıyor.

Bunun farkında olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri birçok ülke ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Mesela son dönemlerde Çin Sinovac aşısı getirilmişti. Diplomatik yollar ile aşılar hızlı bir şekilde Türkiye’ye getirilmek isteniyor. Şimdilerde Rusların Sputnik V aşısı gündemde. Bu aşıya kullanım izni verildiği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı aşı açıklaması neyi gösteriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aşı tedarikinde herhangi bir sorun yaşanacağını kabul etmediğini içeren ifadeler kullanılması önemli bir gündem oldu. Birçok kişi bunun adeta bir emir olduğunu düşünüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamaların hemen ardından olumlu konuşmaya başladı. Özellikle BionTech ile görüşmeler iyice hızlandırıldı.

Cumhurbaşkanlığı aşı açıklaması

Türkiye şu anda daha çok Asya ülkelerinden aşı tedarik ediyor. Almanya ve ABD gibi ülkelerde üretilen aşılar daha çok Avrupa ve ABD bölgelerinde kullanılıyor. Bu nedenle şimdilik Türkiye’ye gelmeleri biraz zor görünüyor. Ancak Asya merkezli aşılar çok daha hızlı bir şekilde Türkiye’ye ulaşabiliyor.

Yerli aşılarda gecikme yaşanıyor

Ercüment Ovalı tarafından yapılan açıklamaları hatırlarsınız. Koronavirüs aşısının her an gelmeye hazır olduğunu söylüyordu. Fakat aradan uzun bir süre geçmesine rağmen ortada ne aşı ne de tedavi vardı. Şimdi ise özellikle Erciyes ve Ankara üniversitelerinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Fakat aşının beklendiği kadar hızlı ulaşma ihtimali son derece düşük.

Peki sizce aşı konusunda nasıl bir yöntem izlenmesi gerekiyor? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Risk Ortaya Çıktı

>> Bill Gates Komplo Teorilerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Bu Sefer Komplo Merkezi Türkiye