Tam Kapanmada İş Yerlerinin Durumu Ne Olacak: Büyük Tartışma Devam Ediyor

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

Tam kapanmada iş yerlerinin durumu büyük bir tartışma konusu haline geldi. Vaka sayılarının artması ile birlikte alınan önlemler neticesinde işyerlerinin kapatılmasına karar verilmişti. Peki bu karara ne kadar uyuluyor?

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bir karar ile birlikte işyerlerinin açık kalmayacağı ifade edildi. Bunun nedeni ise alışveriş yaparken insanların sosyal mesafeye dikkat etmemesiydi. Bu problemi aşmak isteyen bakanlık yeni kararlar aldı. Böylece küçük esnaf dışında neredeyse tüm iş yerleri açık kaldı. Evet normal şartlarda birçoğunun kapalı olması gerekirken bakanlık açık kalmasına karar verdi.

Özellikle küçük esnaf şu sıralar çok dertli büyük süpermarketlerin ve birçok iş yerinin açık olması onları daha dertli hale getiriyor. Kendilerinin de işyerlerini açmaları gerektiğini söylüyorlar. Peki neden kurallar daha çok küçük esnafı kapsıyor?

Tam kapanmada iş yerlerinin durumu karışık

Şu anda hafta sonları da dahil olmak üzere süpermarketler açık kalabiliyor. Sadece pazar günleri kapalı olacaklar. Bunun dışındaki günlerde vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyorlar. Büyük mekanlardan sadece AVM gibi işletmeler tamamen kapalı hale geldi.

Tam kapanmada işyerlerinin durumu

Şu anda bazı marketler küçük esnafın sattığı ürünleri satmaya çalışıyor. Yani kısacası durumdan fayda çıkarma gayretindeler. Çeşitli donanımlar satan iş yerleri ise yine kapalı olanlar listesinde yer alıyor. Kısacası bu pandemi döneminde özellikle marketler bazı avantajlar elde etti. Kafe ve restoran gibi işletmeler ise 24 saat boyunca paket servis hizmeti sunabiliyor.

Öncelikli olarak acil hizmetler düşünülüyor

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda daha çok acil hizmetlerin düşünüldüğü ifade edildi. Yani marketler ve diğer işyerleri bu nedenle açık kalacak. Tam kapanma süreci şu anda biraz daha hafif seyrediyor. Ancak işletmeler söz konusu olunca daha sıkı kuralların olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdilik tam kapanma döneminin sonu olan 17 Mayıs pazartesi günü bekleniyor. Vaka sayıları da merak konusu. Peki sizce işyerleri ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılması gerekiyor? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cumhurbaşkanlığı Aşı Açıklaması Gündeme Bomba Gibi Oturdu: Aşılar Türkiye’ye Yetecek Mi?

>> Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Risk Ortaya Çıktı