Tecno, Akıllı Telefonlarda Kamera Tarafında Bir İlk Gerçekleştirdi!

Tecno, kısa süre önce kamera tarafında yeni IS teknolojisini tanıtmıştı. Şimdi de akıllı telefonlar için dünyanın ilk teleskopik makro lens ürününü görücüye çıkardı. İçinde bulunduğumuz 2022 yılı, kamera telefon olarak düşünürsek, Tecno için önemli bir sene olabilir.

Bu yeni tanıtılan teleskopik makro lens, çekim esnasında hafif dışarıya doğru çıkabiliyor ve hatta kayıpsız yakınlaştırma için 5X optik zoom özelliğini sunabiliyor. Yetkililer, bu lens ile çekim yapıldığında, neredeyse ana kamera kadar kaliteli sonuçlar verebileceğini dile getiriyor. Bildiğiniz gibi makro lensler, özellikle yakın plan çekimlerde, ufak objelerin ince detayların daha iyi görebilmek için önemlidir ve bu yeni teknoloji, daha berrak, daha net sonuçların elde edilebilmesi için heyecan verici.

Teleskopik makro lens teknolojisi akıllı telefonlarda ne zaman kullanılmaya başlanır, bu henüz belli değil, ama Tecno’nun teknoloji severleri çok fazla bekletmeyeceği, 2022 yılında satışa sunacağı telefonlarda bu teknolojiyi de sunacağı düşünülüyor.

teleskopik makro lens

Teleskopik makro lens özelliğinden sonra Shift image stabilization (IS) özelliğinden de biraz bahsetmemiz gerekirse

Techo’nun yakın zamanda tanıttığı bir kamera özelliği de buydu. Bu yeni görüntü sabitleme ve netleme sistemine benzer bir sistem, aslında iPhone 12 Pro Max’te karşımıza çıkmış ve sonrasında da iPhone 13 ailesinde standart halini almıştı. Şu anki Android cihazlarda böyle bir teknoloji henüz kullanılmıyor ve dolayısıyla Android tarafında Tecno’nun ilk olduğu ifade ediliyor. Basitçe örneklemek gerekirse, hareketli çekimlerde dahi yüksek netlikle sonuçlar verebileceği söyleniyor. Çünkü hareket halindeyken bu sensör de hareket ediyor ve bir nevi size ayak uyduruyor. Muhtemelen bu teknolojiyi de 2022 yılı içinde Android tarafında deneyimleme şansımız olacak.

Tecno, yakın zamanda Tecno Camon 18 Premier modelini satışa sunmuştu

Bu telefon, 6.7 inç değerde Amoled ekrana sahip ve 120Hz ekran tazeleme değeri sunuyor. Yani hem bir şeyler izlemek hem de oynamak için ideal, akıcı ve net detaylar sunabiliyor.

12nm üretilen Mediatek Helio G9 çipsetine sahip olan telefon, 8GB RAM ve 256GB dahili depolama bulunduruyor. Türkiye’de Mediatek çipsetlerinin sevildiğini söylemek biraz güç aslında. Yine de, özellikle uygun fiyatlı modellerde sıklıkla tercih edildiğini görüyoruz.

Cihazın arka tarafında 64+12+8MP’den oluşan üçlü kamera sistemi yer alırken, pil tarafında da 33w hızlı şarj teknolojili 4750mAh değeri gözlerden kaçmıyor.

İlgili Haberler:

>> Bu Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Yeni Heyecanlı Gelişmeler (3 – 10 Ocak)