Teknoloji Devleri Mahkemede Hesap Veriyor: Büyük İddialar Var!

Teknoloji Devleri Mahkemede Hesap Veriyor: Büyük İddialar Var!

teknoloji devleri mahkemede
Google News Abone Ol

Dünyanın gözünü çevirdiği teknoloji devleri mahkemede hesap vermek için biraraya geliyor. Bundan kısa bir süre önce Facebook defalarca mahkeme süreci yaşamıştı. Şimdi ise sıra diğer firmalarda gibi görünüyor. Google, Amazon ve Apple CEO’ları; mahkeme önünde ter döküyor. Süreç, bu şirketlerin kendi alanında tekel olmaya çalışmasıyla başlamıştı. Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Apple CEO’su Tim Cook, Amazon CEO’su Jeff Bezos, Google CEO’su Sundar Pichai ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg; son zamanların en çok tartışılan isimleri arasında yer alıyor. ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi tarafından büyük bir çalışma başlatılmıştı. Neredeyse bütün teknoloji firmaları bu davada yer aldı. Hepsi için farklı iddialar ortaya atıldı.

Teknoloji devleri mahkemede zorlu sorulara maruz kaldı

Apple şirketinin CEO’su Tim Cook; Temsilciler Meclisi’ne verdiği ifadede Apple’ın App Store’da bazı geliştiricileri öne çıkardığı ile ilgili tüm iddiaları kesinlikle reddetti. Ona yöneltilen suçlamaların çoğu bazı geliştiricilerle ilgili pozitif ayrımcılık yaptığı yönündeydi. O ise bu durumun asla doğru olmadığını ifade etti.

teknoloji devleri mahkemede

Amazon CEO’su Jeff Bezos ise daha çok Amazon’un kendi ürünleri ile ilgili detaylar konusunda hesap verdi. Mahkeme tarafında yapılan suçlama daha çok bu şirketin üçüncü parti uygulamalar ile ilgili yaptıklarıydı. Teknoloji devleri mahkemede hesap verirken Jeff Bezos oldukça sakindi. Mahkeme ise onun üçüncü parti satıcıların verilerini kullandığı yönündeki iddiaları ısrarla sordu.

İfade özgürlüğü kısıtlamalarından nefret söylemine kadar birçok konuda zor durumda kalan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise potansiyel rakipleri satın almasıyla biliniyor. Yapılan açıklamalarda, onun bu konuda hiç pişman olmadığı görülüyor. Teknoloji devleri mahkemede yer alırken Facebook; WhatsApp ve Instagram da dahil olmak üzere izlediği ‘rakiplerini satın alma’ politikası mahkeme tarafında eleştiri yağmuruna tutuldu. Google CEO’su ise Gmail’in kongre kampanyaları ile ilgili destekçilere gönderilen e-postaları engellediği ifade edildi ve eleştirildi. Sizce teknoloji devlerine yöneltilen bu eleştiriler haklı mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını

>> Facebook Messenger güvenliğini artırdı! Face ID ile uygulamaya şifre koyabilirsiniz!


CEVAP VER