Google Tarihinde Bir İlk: Alphabet Gelirleri Sert Düştü!

Google Tarihinde Bir İlk: Alphabet Gelirleri Sert Düştü!

Google tarihinde bir ilk

Dünyanın en büyük platformlarından birisi olarak bilinen Google tarihinde bir ilk yaşandı. Alphabet gelirleri bugüne kadar hiç düşüş yaşamamıştı. Ancak ilk defa şirketi şaşkınlığa uğratan bir düşüş yaşandı. İşte merak edilen tüm detaylar.

Google şirketinin de içerisinde yer aldığı Alphabet genellikle yaptığı kar miktarları ile gündeme geliyordu. Şimdi ise firmanın kar miktarında yavaş yavaş azalış meydana geldiği görülüyor. Normal şartlarda Google eskisine göre daha fazla kullanılmasına rağmen kar miktarında önemli bir düşüş yaşandı. Firmanın etkileri ve standart karı bir ölçüde düştü. Her platformun böyle bir sonucun ortaya çıkmasında ayrı bir etkisi yer alıyor.

Google tarihinde bir ilk: Reklam gelirleri sert düştü

2020 yılının ikinci çeyreğinde 37,4 milyar dolar gelir elde eden firma geçen sene ile kıyaslandığında aynı başarıyı elde edemedi. Firmanın net geliri 6,9 milyar dolar seviyelerinde kaldı. Geçen yıl ise aynı dönemde gelirleri 38,8 milyar dolar seviyelerindeydi. Net gelir ise 9,9 milyar dolardı.

Google tarihinde bir ilk

Google şirketi ne yazık ki bu gücünü bir türlü koruyamadı. Salgın nedeniyle daha fazla kişi Google ve YouTube hizmetlerinden yararlanırken aynı zamanda reklam gelirlerinde düşüş oldu. Google tarihinde bir ilk aşamasının ardından Alphabet CFO’su Roth Porat konunun tamamen pandemi ile ilgili olduğunu ortaya attı. Zor bir küresel ortamda bulunmaya devam ediyoruz ifadelerine yer veren deneyimli CFO, kendilerine güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Fakat yine de bu firma ile ilgili kafaların çok karışık olduğunu söyleyebiliriz.

YouTube, Instagram ve Netflix gibi platformlar, çok fazla talep görse bile yine de Google ve bağlı hizmetleri biraz daha farklı diyebiliriz. Normal şartlarda diğer tüm kuruluşlar izlenmeleri oranında gelir elde edebiliyordu. Fakat Google tarihinde bir ilk yaşandı ve reklam gelirleri büyük oranda düştü. reklam veren şirketlerin mali durumu bunda büyük etki yarattı. Sizce Alfabet şirketi, yüksek kâr oranına geri dönebilecek mi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını

>> Gmail Tasarım Değişikliğine Gidiyor! Slack Benzeri Değişiklikler Kapıda


CEVAP VER