Teknoloji Devleri Saniyeler İçerisinde Devasa Rakamlar Kazanıyor: Adalet?

Z kuşağı parasını

Dünyanın en büyük teknoloji devleri saniyeler içerisinde devasa rakamlar kazanmayı başarıyor. Bu rakamların özellikle son dönemlerde daha fazla artış gösterdiği ortaya çıktı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

GAFAM olarak bilinen ve açılımı Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft olan şirketler her geçen gün çok daha ciddi rakamlarda kazanç elde etmeyi başarıyor. Üstelik bu rakamlar dudak uçuklatacak derecede yüksek. Küresel çapta neredeyse herkese hitap etmeyi başaran bu şirketlerden kaçış yok.

Teknoloji devleri 2021 yılının ilk aylarından itibaren rekor düzeyde gelir elde etmeyi başardı. 1,3 trilyon dolar üzerinde gelir elde eden şirketler kar miktarlarını sürekli olarak arttırıyor. Sadece geçen yıl en az 300 milyar dolar kar elde ettiler. Her geçen yıl bunu daha fazla arttırmayı başarıyorlar.

Teknoloji devleri saniyeler içerisinde büyük kazançlar elde ediyor

Google teknoloji devleri içerisinde en fazla büyüme yakalayan şirket olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık olarak yüzde 98 seviyesinde bir artışla satışlarını iki katına kadar çıkarmayı başardı. Böylece ilk sıradaki yerini korudu. Onun hemen ardından Apple markası geliyor.

teknoloji devleri saniyeler içerisinde

ABD’li teknoloji devi Apple kar miktarını yüzde 65 seviyelerinde artırdı. Amazon ise yüzde 59 artış yakalarken Facebook yüzde 51 seviyelerini gördü. Tüm bu şirketlere bakıldığında genel özelliklerinin herkese hitap etmek olduğunu görüyoruz. Microsoft ise yüzde 43 düzeyinde kar artışı yakaladı.

Saniyede kazandıkları rakamlar çok uçuk

Apple markasının saniyede kazandığı rakam 3 bin dolar düzeyinde. Google ise saniyede 2 bin 239 dolar kazanmayı başarıyor. Microsoft markasına baktığımızda saniyede 2 bin 153 dolar kazandığını görüyoruz. Neredeyse tüm teknoloji devleri saniyede bu tür uçuk rakamlar kazanabiliyor.

Önümüzdeki yıllarda bu kazançlarının çok daha fazla artış göstermesi bekleniyor. Mesela Apple markası elektrikli otomobil üretmeye başlarsa ciddi bir şekilde kar miktarını artıracak. Peki siz bu şirketlerin elde ettikleri kar miktarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Store Zamlı Fiyatlarla Geri Döndü: Apple Yavaş Ciğerimizi Söktün

>> Apple, Çinli Üreticileri Geride Bırakmayı Başardı: İşte Sıralama!