Teknoloji Devleri Yeni Yasalarla Zor Durumda Kalacak

Teknoloji devleri yeni yasalarla

Teknoloji devleri yeni yasalarla birlikte fazlasıyla zor durumda kalacak gibi görünüyor. Özellikle son dönemlerde büyük bir baskı olduğunu görüyoruz.

Uzun bir süredir çalışmalarına devam eden Avrupa Birliği sonunda dijital piyasalar yasasını çıkardı. Bu yeni yasa ile birlikte Avrupa pazarındaki rekabetin bir miktar daha denetimli hale geleceği söyleniyor. Avrupa Birliği çevrimiçi dünyayı denetlemek için dijital firmaları daha fazla zorlayacak.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda bu yasanın 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Avrupa pazarındaki tüm şirketler için geçerli olacağını görüyoruz. Yasadışı içeriklerin ve ürünlerin daha hızlı kaldırılması için böyle bir yöntem izlendi. Yanlış bilgilerinin yayılmasına karşı çok daha sıkı önlemlerin alınması isteniyordu.

Teknoloji devleri yeni yasalarla karşı karşıya

Çevrimiçi hizmetlerin temel kuralları bile artık güncellenecek. Bundan sonra bütün risklerden büyük şirketler sorumlu olacak. Özellikle dev teknoloji markalarının bu noktada sorumlulukları daha fazla artıyor. Konu ile ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda herhangi bir kişinin cinsel yönelimi veya etnik kökeni ile ilgili reklamların yasaklandığını görüyoruz.

Teknoloji devleri yeni yasalarla

Dev sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook ile ilgili tavsiye algoritmaları yeniden düzenleniyor. Yani Facebook istediği gibi verileri elde edip akış oluşturmayacak. En büyük çevrimiçi platformların bu konuda daha hassas olması için çalışmalar yürütülecek.

Büyük teknoloji markaları daha fazla denetlenecek

Özellikle büyük teknoloji markalarının daha fazla denetleneceğinj görüyoruz. Meta ve Google gibi Avrupa birliği içerisinde en az 45 milyon civarında kullanıcısı olan markaların çok ciddi bir denetlenme ile karşı karşıya kalacağını söyleyebiliriz. Yasanın onaylanmasından yaklaşık olarak 15 ay kadar sonra bütün şirketler bu kurallara uymak zorunda kalacak.

Konuyla ilgili yapılan tarih hesaplarına göre 1 Ocak 2024 adeta milat olacak. Bütün teknoloji markaları bu kurallara uymak zorunda. Aksi halde Avrupa Birliği çok daha sert kurallar uygulayabilir.

İlgili Haberler:

>> Kulaklıklarla Beyin Sinyalleri Okunabilecek: Yeni Bir Teknoloji Geliştirildi

>> MediaMarkt En Hızlı Büyüyen Teknoloji Perakendecisi Oldu!