Nissan Elektrikli Otomobil Yatırımı Devasa Rakamlara Ulaşacak: Gerisini Tesla Düşünsün

Honda ve Sony elektrikli

Nissan elektrikli otomobil yatırımı beklenenden çok daha fazla yüksek oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre bu alana büyük yatırımlar yapılacak. Hadi gelin Nissan tarafından konuyla alakalı yapılan açıklamalara birlikte göz atalım.

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Nissan yeni teknolojilere yatırım yapmaya çalışıyor. Şirket özellikle elektrikli araç konusunda kendinden emin görünüyor. Elektrikli araç dönüşümü nasıl sağlayacağı ise ilk defa anlatıldı. Buna göre otomotiv devinin amacı 2030 yılına kadar dev bir yatırım yapmak.

Sektördeki pozisyonu şimdiden belli olmaya başlayan bu şirket önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde 18 milyar dolarlık harcama yapmayı planlıyor. Böylece elektrik dönüşümü konusunda büyük bir hız kazanacak. Açıklanan paraya bakıldığında firmanın diğer elektrikli otomobil üreticileri ile arasında çok fazla fark kalmaması bekleniyor.

Nissan elektrikli otomobil yatırımı beklentileri aştı

Nissan tarafından yapılacak olan yatırımlara bakıldığında rakiplerini büyük oranda geçeceği görülüyor. Ancak bu sadece yatırım rakamı bakımından değerlendiriliyor. Bu marka ne yazık ki elektrikli otomobil konusunda biraz geri planda kaldı. Farkı kapatmak için yatırım miktarını artırma yolunu seçti.

Nissan elektrikli otomobil

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre 23 adet elektrik altyapısı kurulmuş olan araç 2030 yılına kadar kullanıcılarla buluşacak. Bu araçlardan 15 tanesinin tam elektrikli bir yapıya sahip olması bekleniyor. Önümüzdeki 8 yıl içerisinde lityum iyon batarya maliyetleri ise büyük oranda düşürülecek. Şirket yüzde 65 maliyet düşüşü hesaplıyor.

Nissan açıklamaları hisseleri düşürdü

Normal şartlarda herhangi bir otomotiv şirketi elektrikli araç yatırımı yapacağını açıklarsa hisse değeri yükselir. Ancak ilk defa bu konuda tam tersi bir durum yaşandı. Şirketin hisse senetleri alınan karardan sonra yüzde 5,6 seviyesinde geriledi. Böylece yatırımcıların yapılan açıklamalardan pek memnun olmadığı görülüyor.

Bazı yatırımcılar Nissan markasının 18 milyar dolarlık yatırım yapmasının bile bu farkı kapatmakta yeterli olmayacağını düşünüyor. Bu nedenle şirkete yatırım yapmaktan vazgeçtiler. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

İlgili Haberler:

>> En Güvenli Otomobil Markası Bakın Hangisi Oldu: Tesla İçin Sürpriz Sonuç

>> Otomobil Almak İsteyenler Daha Pahalı Fiyatlara Hazır Olsun: İkinci El Piyasası Durmuyor