Teknoloji Dünyası 9 TL Olan Dolar Karşısında Umutsuz: Fiyatlar Artıyor

Dolar 10 TL olunca

Özellikle son dönemlerde teknoloji dünyası 9 TL olan dolar karşısında ne yazık ki yeterince umutlu duramıyor. Neredeyse her cihazın fiyatının bir şekilde döviz kuru ile bağlantılı olması bunun en büyük sebepleri arasında yer alıyor. İşte merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’nin ne yazık ki kendi teknolojik ürünlerini üretemeyen bir ülke. Bu nedenle dışarıdan ekipman almak zorundayız. Bu durum aynı zamanda dışa bağımlı bir konum yaratırken ciddi bir gerilemeye neden olabiliyor. Gıdadan sağlık gereçlerine, ulaşımdan teknolojiye kadar neredeyse her alanda döviz kuru ciddi bir öneme sahip.

Teknoloji dünyası ile ilgili konuşacak olursak akıllı telefonlar, bilgisayarlar, çeşitli sunucu ekipmanları, grafik tasarım araçları ve 3D yazıcılar kısacası aklınıza gelebilecek her şey döviz kuru ile çok yakından bağlantılı. Türkiye’de Vestel gibi markalar her ne kadar kendi akıllı telefonlarını yapsa bile yine de bu pek kullanılmıyor. Bu nedenle dışarıya teknoloji alanında fazlasıyla bağımlıyız.

Teknoloji dünyası 9 TL olan doların etkisini düşürebilecek mi?

iPhone 13 Pro Max fiyatı neredeyse bir otomobil fiyatına yaklaştı. Otomobil fiyatları ise ev fiyatlarına doğru yaklaşıyor. Kısacası her şeyin ciddi bir yükseliş dalgası içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Burada sektörel olarak değerlendirme yapmak gerekiyor. Mesela donanım dünyası daha çok dışarıdan teknik ekipmanlar alırken döviz kurunun gazabına vuruyor.

teknoloji dünyası 9 TL

Yazılım dünyası ise ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok farklı bölgeden yazılım ithal ediyor. Bu durum aynı zamanda maliyetlerin artmasına neden oluyor. En basitinden Windows 11 sürümüne geçmek isteyenler bile artık daha fazla ücret ödemek zorunda kalacak. Aynı şekilde YouTube Premium ve Spotify gibi uygulamaların fiyatları önemli ölçüde yine artış gösterebilir.

Teknolojik ürünlerin fiyatlarında düşüş beklenmiyor

Ortaya çıkan son detaylara göre fiyatlarda herhangi bir düşüş beklentisi yok. Samsung, Xiaomi, Apple veya Sony gibi markaların cihazları ne yazık ki daha pahalıya alınmaya devam edilecek.

Önümüzdeki aylarda teknoloji şirketlerinin Türkiye ile ilgili fiyat güncellemesi yapma ihtimali var. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Şirketleri Vergi Kıskacına Alınıyor: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

>> Teknoloji Bakanı TOGG Hakkında Çok Önemli Açıklamalar Yaptı: Satış Tarihi Belli Oldu