Teknoloji Şirketleri Vergi Kıskacına Alınıyor: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Teknoloji dünyası

Teknoloji şirketleri vergi kıskacına girecek gibi görünüyor. Yeni alınan bir karar ile birlikte küresel çapta vergi operasyonları başlıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın tamamında teknoloji şirketleri ciddi miktarlarda kazançlar elde edebiliyor. Hatta bazı ülkelerde şirketlerin yaklaşık yüzde 2 bin seviyelerinde bile büyüdüğü görülebiliyor. Böyle bir durumun ortaya çıkması aynı zamanda onlara yüksek vergi yükü anlamına geliyor. Ancak teknoloji markaları tahmin edildiği kadar yüksek vergiler ödemiyor.

Büyük teknoloji şirketlerinin çalışmalarının düşük vergi alan ülkelerde sürdürmesi eşitsizlik yaratıyor. OECD konu ile ilgili yeni bir anlaşma imzaladı ve küresel vergi oranının yüzde 15 seviyesinde olacağını belirtti. Böylece şirketler az gelişmiş ülkelerde yatırım yapıp vergiden muaf olamayacak.

Teknoloji şirketleri vergi kıskacına düşecek

Bazı teknoloji markaları her ne kadar gelirleri çok fazla olsa bile yine de vergiden kaçmak istiyor. Böylece kendi ülkelerindeki yüksek rakamlardan kurtulup başka ülkelerde düşük vergi oranlarıyla kar miktarlarını artırmaya çalışıyorlar.

Teknoloji şirketleri vergi

Bu strateji sonunda OECD tarafından sert tepki gördü. Küresel çapta belirlenen yüzde 15 vergi oranı kesin olarak kabul edildi. Böylece yabancı yatırımcı çekmek için vergi oranlarını kısan ülkeler artık bunu yapamayacak. Normal şartlarda böyle bir durumun memnuniyet getirmesi gerekiyor. Ancak bazı ülkeler sert tepki gösterdi.

Teknoloji şirketlerinin vergi yükünün artırılmasını herkes desteklemiyor

Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman tarafından yapılan açıklamalara göre vergi oranları için sunulan teklif memnun edici değil. Az gelişmiş ülkeler kötü ve daha kötü arasında tercih yapmak zorunda kalacak. Ancak gelişmiş ülkeler için böyle bir durum söz konusu değil. En azından Arjantin ekonomi bakanı böyle düşünüyor.

Bazı ülkeler teknoloji şirketlerini kendisine çekebilmek için birçok farklı vergi avantajı yaratıyor. Artık bu avantajlar olmayacak. Peki sizce teknoloji şirketleri ile ilgili alınan bu vergi kararı doğru mu? Yorumlar bölümünden bu konuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Vergisi Büyük Tartışmalara Neden Oldu: Herkes Ödemek Zorunda

>> Araçlarda ÖTV Fiyatlarını İndirmeyen Bayilere Ceza Gelebilir: Bakanlık Denetimlere Başladı