Teksas Eyaleti Elektrikli Araç Kullanıcılarından Yıllık Ücret İstiyor

https://www.mercedes-benz.com.tr/passengercars.html

Teksas eyaleti içinde elektrikli araç kullananlar için 400 dolarlık bir yıllık ödeme ihtimali ortaya çıktı. Kısacası bu ücret elektrikli araçlardan alınamayan yakıt vergileri sebebiyle gerekli hale geliyor.  

Kısa süre önce Teksas eyaleti elektrikli araç kullananları üzecek bir tavır aldı. Ortaya çıkan yeni yasa yasarısı, elektrikli araç sahiplerini bu araçlara sahip oldukları için cezalandıracak bir yasa gibi. Oldukça klişe gelse de bu yasanın amacını yasa yapıcılar “adalet sağlamak” olarak gösteriyor. Bunun sebebi ise eyalette yakıttan alınan vergilerin elektrikli araç sahiplerinden alınmıyor olması. Önce 200 dolar olarak ortaya çıkan vergi, daha yüksek bir ücretle gerçekleşme ihtimaline sahip.

Teksas’taki Tesla sahipleri birliği talep edilen bu ücret hakkında bazı bilgiler paylaştı. Buna göre Teksas Taşımacılık Komitesi’nin tasarısında yer alan tüm ücret başlıkları ve fiyatlandırma ortaya çıktı. Sonuçta gelecekte diğer ülkelere de örnek teşkil edecek bu ücretlendirmenin başlıkları şunlar:

  • 190-240 dolar arası yıllık elektrikli araç ücreti.
  • Mesafe başına ödenmesi gereken ücret. (Yılda 9 mil ve üzeri için 150 doları aşıyor.)
  • Şarj altyapısı danışma konseyini finanse için alınan 10 dolar ücret.

Böylece ortaya çıkan ücret Teksas’ta yaşayan bir Amerikalı için 250 dolar’dan başlayarak 400 dolar ve hatta üstüne çıkabiliyor olacak.

Tesla ilk çeyrek raporu rekabetteki başarılarını gösteriyor

Tesla kullanıcıları Teksas Eyaleti için düşünülen elektrikli araç vergisine karşı çıkıyor

Bu duruma Tesla kullanıcılarının kurduğu birliklerden büyük bir tepki geldi. Ne var ki eyalet yetkilileri bu karardan emin duruyor. Yasa tasarısını hazırlayanlar bu ücretin yol yapım masrafları gibi birçok amaçla alınması gerektiği görüşünde. Araç kullanıcıları Tesla’nın şehirde kurduğu fabrika ve istihdam sebebiyle bu verginin kesilmesinin doğru olmadığı görünüşünün arkasında.

Bununla birlikte, fabrikanın eyalette üretime başlamasından bu yana satın aldıkları araçları fabrikadan teslim almak isteyenler de bunu yapamıyor. Eğer Teksas’ta yaşayan bir Tesla müşterisi, aracını fabrikadan teslim almak istiyorsa karşısında iki seçenek var. Bunlardan birincisi aracı almadan önce araya aracı bir firmanın daha girmesi. Bu yöntemde aracı masrafları tamamen araç sahibine kalıyor. İkincisi ise aracı aldıktan sonra eyaletten çıkarıp tekrar içeri almak. Teksas’ta yaşanan bu gibi sorunlar bu ve birçok Amerikan eyaletinde elektrikli araçlarla ilgili yasaların gelişmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

Aynı şekilde ülkemizde de elektrikli araçların vergilendirmesi ile ilgili çalışmalar sürmekte. Peki sizce elektrikli araçların geleneksel araçlar gibi vergilendirilmesi doğru mu? Cevabınızı yorumlara bekliyoruz.

Diğer haberler:

>> Elon Musk kripto paralara sert darbe indirdi: İşte bunu yapmasının nedeni

>> Temiz Enerji İçin Akıllı Şebeke Şart: Elektrik Şebekeleri Akıllı Hale Gelecek