Telegram Beta Versiyonu Ekran Paylaşma Özelliği Getirdi

Telegram ve Apple

Telegram rakiplerine kıyasla beta versiyonu için çok sayıda özellik deneyen bir firma. Kısacası uygulamanın yeni sürümü birçok özelliğin yanında ekran paylaşma özelliğine de sahip. İşte gelişmenin detayları…

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, beta versiyonu için yeni sürümde birçok yeni özellik getirdi. Özetle beta sürümünde video oynatma hızı kontrolleri ve ekran paylaşımı gibi bir dizi yeni özellik gelmiş durumda. Ne var ki adı üstünde beta durumunda olan uygulama pek stabil bir çalışmaya sahip değil.

Telegram beta v7.9.0 ile ilk olarak videoyu istediğiniz hızda izlemenize yarayan kontroller ekledi. Bu, hem uygulama aracılığıyla paylaşılan yerel videolar hem de YouTube gibi video bağlantıları için çalışıyor. Video esnasında sağ üst kısmındaki üç nokta ile gördüğümüz seçeneklerden bu ayarı kullanmak mümkün. Burada yer alan “Hız” başlığı altında 0,2x, 0,5x, 1x, 1,5x ve 2x seçenekleri yer alıyor. Sözün özü bir videoyu daha detaylı incelmek ya da hızlıca göz atmak için bu hayli işlevsel bir seçenek.

Ekran paylaşımı özelliği Telegram beta versiyonu için en fazla dikkat çeken seçenek

Bu beta sürümüyle uygulama bire bir konuşmalar için ekran paylaşımını mümkün kılan bir özellik de getiriyor. Lakin bu sistemin beta sürümünde çoğu kez çalışmaması dikkat çekiyor. Bu sürümde birisini görüntülü aradığınız zaman önce mevcut görüntüyü durdurmanız gerekiyor. Sonrasında tekrar görüntülü görüşme için bağlantı sağlamak mümkün. Burada üç seçenek dikkat çekiyor. Bunlar telefon ekranı, ön kamera ve arka kamera olarak yer alıyor.

Telefon ekranı seçeneğini tercih ettiğinizde Android klasik ekran kaydı uyarısını veriyor. Eğer sorun yaşamazsanız bundan sonra ekranınız karşı tarafa açılıyor. Eğer bu esnada kırmızı bir yayın uyarısı görmüyorsanız muhtemelen görüntü karşı tarafa ulaşmıyor demek. Uygulamayı deneyenler bu sorununun sık sık yaşandığına dikkat çekiyorlar.

Bu sürümdeki son küçük değişiklik ise sohbet geçmişi temizleme ile ilgili. Bu yeni seçenek sayesinde örneğin “Bir aydan eski mesajları sil” tarzında seçeneklere kavuşuyoruz. Böylece güncel mesajları korurken gereği kalmamış eski konuşmaları kaldırmış oluyoruz.

Peki siz bu geliştirmeleri işlevsel buldunuz mu? WhatsApp ile Telegram arasından hangisini işlevsel buluyorsunuz? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmına bekliyoruz…

Diğer haberler:

>> Google Randevu Uygulamaları Karşısında Savaş Başlattı 

>> Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak: Milli Eğitim Bakanlığı Kesin Açıklamalar Yaptı