Tesla, 2021’i Rekorlarla Uğurladı. Elon Musk ‘ın Gözü Şimdi Mars’ta!

Elon Musk Twitter platformunun

2021, Tesla için iyi bir yıl olmuşa benziyor. Zira açıklanan rakamlar, şirketin analistlerin tahminlerinin de üzerine çıkan bir performans gösterdiği yönünde. Haliyle 2022’de hedefler daha da büyük. Elon Musk, aynı zamanda Mars’ı da aklından çıkarmıyor.

Elon Musk ‘ın Tesla firması, 2021’i iyi bir kapanışla geride bıraktı. Mashable’da yer verilen bilgilere göre firma, yılın son çeyreğinde 305 binden fazla araç üretti ve 208 binden fazla araç teslimatı gerçekleştirdi. Bu rakamlar, pek çok analistin tahminlerinin de üzerinde rakamlar.

Tesla, 2021 yılı toplamında 936 binden fazla araç teslimatı gerçekleştirdi. Bu, Tesla için yeni bir rekor anlamını taşıyor ve 2020 yılıyla kıyaslandığında da neredeyse iki katı bir artışın olduğu ortaya çıkıyor. Firma, 2020’de 499,500 adet araç dağıtımı gerçekleştirmişti.
Şirketin patronu Elon Musk, kendi Twitter hesabından kısa bir mesaj paylaşarak dünya çapında Tesla için çalışan herkesi tebrik etti.

Bu rakamların arkasında özellikle Tesla Model 3 ve Model Y’nin olduğunu da ekleyelim. Bildiğiniz gibi elektrikli otomobiller, son yıllarda giderek yaygınlaştı ve önümüzdeki yıllarda da daha yüksek taleplerin gelmesi bekleniyor.

Tabii son yıllarda küresel çapta çip krizi yaşandığı bir gerçek. Hemen her firma gibi Tesla da bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşadı. Yine de, bu sıkıntıları en aza indirgeyerek yoluna devam etmesini de bildi. Bunda, firmanın Çin’de kurduğu yeni Giga Shanghai fabrikasının payı büyük oldu. Firmanın 2022 yılında üretim kapasitesini Berlin ve Teksas’taki yeni fabrikalarının da yardımıyla daha da artırması bekleniyor.

Elon Musk

En iyi ihtimalle 5 yıla Mars’tayız!

Elon Musk, bir yandan uzay turizmine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Sahibi olduğu SpaceX şirketi, şu sıralar Falcon 9 roketiyle pek çok başarılı göreve imza attı, ancak Mars görevi için çok daha fazlası gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da Lex Fridman’a röportaj veren Musk, en iyi ihtimalle 5, en kötü ihtimalle de 10 yıla kadar Mars’a gideceklerini belirtti. Tabii bunun için mevcut roket sistemlerinin daha geliştirilmesi ve fiyatların da daha uygun hale gelmesi gerekiyor. Zira an itibarıyla bu çok çok pahalı bir proje ve Musk, Mars için sırf Ay’a gidip bayrak dikmek ve geri dönmek gibi bir şey planlamıyor. İnsan kolonilerinin kurulması ve tarihte ilk kez dünya dışındaki bir gezegende yaşam ihtimalinin gerçekleşebilmesi ihtimal üzerinde duruluyor.

> iPhone 14 Çentik Krizi Yaşatacak Mı? Ünlü Analist Açıklama Yaptı