Tesla Aracı Hackerlar Tarafından Ele Geçirildi: Güvende Değiliz

Tesla Model Y

Tesla aracı hackerlar tarafından büyük bir saldırıya uğradı. Bu saldırılar sonucunda aracın kontrolü ele geçirildi. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil şirketi olarak bilinen Tesla yeni çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalarda özellikle otonom sistemlere büyük bir önem verildiğini görüyoruz. Peki gerçekten de her şey bu kadar toz pembe mi ilerliyor. Konuyla ilgili son derece ilginç bir detay ortaya çıktı.

En iyi korunan sistemlerinden bir tanesine sahip olan Tesla aslında sanıldığı kadar güvenli değil. Tesla araçlarında yer alan Bluetooth kilitleri nedeniyle kolay av olduğu ifade ediliyor. Bu alanda çalışan ve siber güvenlik konusunda önemli bir yere sahip olan NCC Group aslında Tesla araçlarının savunmasız olduğunu açıkladı.

Tesla aracı hackerlar tarafından kontrol edildi

Bluetooth kilitleri nedeniyle saldırıya açık olan Tesla aracı uzaktan çok rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor. Dizüstü bilgisayara bağlı küçük bir röle cihazı ile Tesla aracı kullanıldı. Bu aracın ele geçirilmesindeki en önemli açık ise Bluetooth kilitleri ile ilgili. Tesla bu tür kilitler kullanıyor ve bu durum araçları savunmasız hale getiriyor.

Tesla aracı hackerlar

Otomatik olarak araçların kilidini açabilen bu teknoloji oldukça kuvvetli fakat önlenemez değil. NCC Group tarafından yapılan çalışmalar sonucunda hem akıllı konutlarda hem de Tesla araçlarında kolaylıkla Bluetooth kilitlerinin kırıldığı görüldü. Kullanılan bir cihaz bu kilidin hızlı bir şekilde kırılmasını sağlıyor.

Yazılım güncellemeleri ile düzeltmek çok zor

NCC Group tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda yazılım güncellemeleri ile bu problemin düzeltilmesinin neredeyse imkansız olduğu ifade edildi. Doğru teknolojinin yanlış yerlerde olması ile birlikte bu durum felakete neden olabilir. Mesela bu siber güvenlik şirketi Tesla aracını uzaktan sürebildi.

Birisinin Tesla aracını veya akıllı evini uzaktan kontrol etmek mümkün. Bu durum gelecek konusunda biraz daha kaygılı olmamız gerektiğini gösteriyor.

İlgili Haberler:

>> Uygun Fiyatlı Tesla Otomobil İçin Düğmeye Basıldı: Geliyor Gelmekte Olan

>> Tesla, 130 Bin Otomobilini Geri Çağırıyor! İşte Sebebi!