Tesla Semi Seri Üretime Geçiyor! İşte Detaylar!

Otomobil dünyasında bu hafta
Google News Abone Ol

Elon Musk Tesla’nın elektrikli tır modeli olan Tesla Semi için seri üretime başlanması talimatını verdi. İşte detaylar!

Tesla Motors firması tarafından geliştirilen ve 2017 yılında tanıtımı yapılan Tesla Semi sonunda seri üretime geçecek. Musk tarafından çalışanlara gönderilen ve internet ortamına sızdırılan mailde kısaca seri üretim için artık zamanın geldiği belirtiliyor.

Şu ana kadar araç için yalnızca sınırlı üretim yapıldı. Musk mailinde, bu sayede aracı birçok açıdan geliştirmeyi başardıklarını da vurgularken, seri üretime hazır olduklarını ifade ediyor.

Maile göre aracın pilinin ve güç aktarma ekipmanının Nevada’da bulunan Tesla Gigafactory’de üretilmesi planlanıyor. Başka parçaların nerede üretileceği ya da üretimin tam olarak ne zaman başlayacağı ise mailde belirtilmemiş.

tesla semi

Tesla Semi aracının ilk olarak 2019 yılında tüm herkese açık bir şekilde satışa sunulacağı duyurulmuştu. Ancak elbette bu planlama tutturulamadı. Tesla’dan bu yılın başlarında yapılan duyuruda ise aracın 2021 yılına yetiştirileceği belirtilmişti. Belli ki Elon Musk da şirketin bu hedefi doğrultusunda planlamasını yapmış.

Tesla Semi Alanında Rakipsiz Olmayacak!

Tesla her ne kadar ülkemizde isim olarak bir hayli popüler olsa da elektrikli tır üretiminde rakipsiz değil. Özellikle bu pazar Nikola Motor Company tarafından tehdit ediliyor. Nikola Motor hem elektrikli, hem de hidrojenli tırlar üzerinde çalışıyor.

Reuters’da yer alan habere göre, Musk’ın çalışanlarına gönderdiği mail, Nikola Motor’un NASDAQ’da işlem görmeye başlaması ve hisselerini ikiye katlaması sonrasında geldi. Nikola Motor Tesla’nın bu alandaki tek rakibi de değil. Daimler ve Cummins gibi farklı şirketler de bu alanda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Tesla Elektrik Satışı Yapmaya Başlıyor! İşte Tüm Detaylar

Bu arada Tesla Semi dışında, Model Y ve Cybertruck üretimi için de şirket yer aramaya devam ediyor. Model Y Suv/Crossover tarzı bir tasarıma sahip. Cybertruck ise biraz daha bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benziyor. 2019 yılında tanıtımı gerçekleştirilen model bir çok kişiye “Geleceğe Dönüş” filminde kullanılan DeLorean marka aracı anımsatmıştı. Cybertruck’ın üretiminin ise 2021 yılının sonlarında başlanacağı duyurulmuştu. Henüz bu tarihte bir sapma yok, ancak pandemi kaynaklı gecikmeler Cybertruck için de yaşanabilir.

 


CEVAP VER