Tesla Üretim Rekoru Kırmayı Hedefliyor: Bu Kadarı Olmaz Dedirtti

Tesla elektrikli otomobil satışlarında

Dünyanın en büyük elektrikli araç şirketleri arasında yer alan Tesla üretim rekoru kırmak için kolları sıvadı. Şirketin hedefleri bu konuda fazlasıyla büyük. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Tesla şirketi Giga Berlin fabrikasında ön üretim çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettiriyor. 9 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen Giga Berlin etkinliği özellikle şirketin hedefleri konusunda net sonuçlar ortaya koydu. Elon Musk festivaldeki bir pankart içerisinde bazı ifadelere yer verdi.

Elektrikli otomobil devinin amacı her 45 saniyede bir araç gövdesi üretebilmek. Aslına bakacak olursak bu hedeflerinden çok fazla uzakta değiller. Şirketin büyük bir popülerliği var ve bu nedenle küresel çapta ilgi görüyor. Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde bu tür araçlara büyük yönelim var.

Tesla üretim rekoru yılda 700 bin araç

Tesla tarafından belirlenen hedeflere baktığımızda üretim performansının ciddi ölçüde yükseleceğini görüyoruz. Yaklaşık olarak 45 saniyelik bir üretim döngüsü olacak. Böylece araç üretim hızı çok ciddi bir seviyeye kadar ulaşacak. Giga Berlin ile birlikte amaçlanan haftada 10 bin araç üretilmesi. Böylece yıllık 520 bin seviyesine ulaşmak kolaylaşacak.

Tesla üretim rekoru

Elon Musk bu hedefin yeterli olmadığını düşünüyor. Ona göre yıllık 700 bin araç seviyesine ulaşmak şart. Almanya’da Devlet Çevre Ofisi henüz Tesla ile alakalı yapılan resmi başvuruyu onaylamadı. Bu nedenle fabrikanın kesin olarak faaliyete geçmediğini söyleyebiliriz. Tesla için hedef 700 bin aracı 1 yılda üretebilmek.

Tesla yeni araçlarda yeni renkler kullanacak

Tesla tarafından geliştirilen araçlarda yeni renkler ve piller kullanılması amaçlanıyor. Model Y için koyu kırmızı ve mavi renk seçenekleri eklenecek. Model X, Model S, Model 3 ve Model Y için 18650 ve 2170 hücreleri tercih ediliyordu.

Bu pil tercihlerinin değişmesi amaçlanıyor. Şirket 2020 yılının Eylül ayında 4680 hücreli yapısal pil paketi tercih edeceğini söylemişti. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Duyurdu: Tesla Taşınıyor! Ayrıca Starlink İçin De Yeni Duyuru Var!

>> Tesla Otonom Sürüş Şartını Açıkladı: Sınırlı Sayıda Kullanıcıya Verilecek