Ticaret Savaşı Riskleri Artıyor: Çin Sallanıyor

Ticaret savaşı riskleri

Ticaret savaşı riskleri günden güne artıyor. Çin, ABD’nin zorlamasına rağmen ticarette lider olmak istiyor ve bunu 2023’te yapabilir.

ASML holding Çarşamba günü, artan küresel ticaret ve ihracat kontrollerinin işletmesi için bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı. Ancak Çin’e yapılan ihracata yönelik yeni kısıtlamaların 2023 kazançlarını etkilemesini beklenmiyor. Yıllık raporundaki risklerle ilgili bir tartışmada, yarı iletken üreticilerine en büyük ekipman tedarikçisi, ABD hükümetinin geçen yıl Çin’in yerel çip yapma endüstrisini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalardan nasıl etkilendiğini özetledi.

Ticaret savaşı riskleri artıyor: Birçok şirket etkileniyor

Hollanda hükümetinin ABD’nin baskısı altında uyguladığı kurallar, ASML’nin 2019’dan bu yana en gelişmiş makinelerini Çin’e satmasını engelledi. Ancak Çin en kötü senaryoyu geçmeye çalışıyor.

Ticaret savaşı riskleri

Örneğin Washington, Hollanda ve Japonya’yı benzer önlemler almaya zorluyor. Çarşamba günü ayrı bir gelişmede, Çin’in yarı iletken sanayi grubu CSIA, gerçekleşmesi halinde daha fazla ihracat kontrolü olacağı konusunda uyardı: “Çin, küresel ekonomiye (ve)… dünya çapındaki tüketicilerin çıkarına zarar verecek.” Bu, Çin düşerse tüm dünyanın bu alanda risk altına gireceği anlamına gelir.

Dünya yeni bir savaşa hazırlanıyor: Yarı iletken mücadelesi

Raporun önsözünde ASML CEO’su Peter Wennink, şirketin ABD’nin müttefikleriyle Ocak ayı sonlarında bir anlaşmaya vardığını söyledi. Ancak hiçbir detayın kamuya açıklanmadığını ve herhangi bir yeni kısıtlamanın hazırlanmasının ve yürürlüğe girmesinin aylar süreceğini anladığını söyledi.

Ticaret savaşı riskleri artıyor ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yarı iletken savaşı çoktan başladı. Şimdilerde ABD bu alanda bir an önce büyümek istiyor. Ama rakipleri yarı iletken lideri olmak için epey çalışıyor. Geçen ay ASML, 2023 için satışlarda %25’lik bir artış öngörüyordu ve Çin’e yapılan satışlar yaklaşık 2,2 milyar avro veya 2021 gelirinin %14’ü seviyesinde sabit kalacak. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple Qualcomm Çiplerini Kullanmak Zorunda Kalacak: Qualcomm Sırıtmaya Başladı

>> Elon Musk Çip Takma Projesinde Yeni Bir Aşamaya Geçti: Neuralink Ameliyata Başladı