Apple Qualcomm Çiplerini Kullanmak Zorunda Kalacak: Qualcomm Sırıtmaya Başladı

Elon Musk Apple hakkında

Apple Qualcomm çiplerini kullanmak zorunda. Ortaya çıkan bazı detaylarda şirketin istediği gibi süreci yönetemediği görülüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple ilginç kararlar almaya devam ediyor. Şirket 5G modem çiplerini tedarik etme konusunda yeni kararlar alıyordu. Mesela Qualcomm çiplerini kullanmak yerine kendi üreteceği çipleri tercih etmek istiyordu. Ancak hiçbir şey planlandığı gibi gitmedi.

Apple analistleri tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak 5G modem çipi girişimlerinin başarısız sonuçlandığını görüyoruz. Böylece şirketin yeniden Qualcomm çiplerini kullanacağı ortaya çıktı. 5G modem çipleri ile ilgili girişimler başarısız sonuçlandı.

Apple Qualcomm çiplerini kullanacak

ABD’li dev markalar genellikle ürünleri kendisi üretmiyor. Bunun yerine birçok şirketten parça tedariki gerçekleştiriliyor. Mesela Qualcomm Apple için çip tedariki sağlıyor. Ancak yaşanan bazı problemler nedeniyle bu konuda Apple önlem almak istemişti.

Apple Qualcomm çiplerini

iPhone modelleri için 5G çiplerinin tek tedarikçisi olmak isteyen Apple bu nedenle çalışmalara başladı. Şirket 5G çiplerini üretmek için yoğun mesai harcadı. Ancak istediği sonuçları elde edemedi. Bu nedenle yeniden Qualcomm ile anlaşmak zorunda kaldı.

Apple ve Qualcomm davası süreci etkilemişti

2019 yılında Qualcomm ile davası sonuçlanan şirket hem iPhone hem de iPad programlarında 5G modemlerini kullandı. Davanın hemen ardından kendi çiplerini geliştiren Apple tüm işi batırdı ve Qualcomm ile yeniden anlaşma yolları arıyor. Ancak karşı tarafın nasıl bir teklif ile geleceği henüz tam olarak bilinmiyor. Fiyat tarifesini biraz daha kabartabilir. Bu durum aynı zamanda iPhone fiyatlarının artacağı anlamına geliyor. Apple Qualcomm çiplerini kullanmak zorunda kalacak.

Apple ve Qualcomm davası aslına bakacak olursak şirketi olumsuz yönde etkiledi. Önümüzdeki yıllarda üretilecek iPhone modellerinde yüzde 100 oranında Qualcomm çipleri tercih edilecek. Böylece şirketin artık tamamen çip üretmekten vazgeçtiği görülüyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple Sendikalaşmaya Karşı Büyük Savaş Başlatıyor: Ortalık Fena Karışacak

>> Apple Ürünleri Pahalı Diyenler Toplanın: Gerçekten Fiyatlar Abartılı Mı?

. . . .