TikTok İçerik Moderatörü Vahşeti Gözler Önüne Serdi: “Psikolojim Bozuldu”

TikTok içerik moderatörü

TikTok içerik moderatörü vahşeti gözler önüne sererek önemli bir konuya değinmiş oldu. Bu moderatör işi daha ileri noktalara ulaştırdı. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Bundan kısa bir süre önce TikTok içerik moderatörü olarak çalışan bir kişi şirkete dava açtı. Cinsel istismar, soykırım ve hayvanlara eziyet gibi çok fazla video ile karşı karşıya kaldığını ifade etti. Candie Frazier isimli bu eski TikTok çalışanı büyük bir dava açtı. Bu dava ile birlikte yüklü miktarda tazminat alabilir.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan TikTok büyük eleştiriler alıyor. Hatta bazıları bu platformun kapatılmasını bile talep edebiliyor. İşte tam da bunları destekleyecek önemli bir detay ortaya çıktı. Günlük 12 saat vardiyada çalışan bir TikTok içerik moderatörü psikolojisinin altüst olduğunu açıkladı.

TikTok içerik moderatörü psikolojik problemler yaşıyor

Sosyal medya devi video ve müziğin bir araya geldiği eğlenceli bir platform olarak görülüyor. İnsanlar müzik eşliğinde çeşitli videolar ile keyifli vakit geçiriyor. Ayrıca eğlendikleri bu vakitleri yine kendi hesaplarında paylaşıyor. Buraya kadar herşey oldukça toz pembe görünebilir.

TikTok içerik moderatörü

İşin esas korkunç tarafı moderatörler ile ilgili. Her gün 12 saat boyunca vahşi videolara maruz kalan bu moderatörler zihinsel ve duygusal olarak yıpranıyor. Bu nedenle TikTok platformuna dava açıyorlar. TikTok tarafından yapılan açıklamalarda ise çalışanların zihinsel ve duygusal olarak desteklendiği ifade edildi. Yani çalışanın tam tersi bir açıklama yapıldı.

Facebook benzer bir dava ile karşılaşmıştı

Geçtiğimiz yıllarda Facebook benzer biri dava ile karşılaştı. İçerik moderatörleri Facebook platformunda her gün yüzlerce vahşi videoya maruz kaldığını söyledi. Bu nedenle psikolojik sorunlar ile karşılaştıklarını açıklamışlardı.

Gerçektende sosyal medya devlerinde çalışan içerik moderatörleri her gün vahşi görüntüler ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum onların psikolojisini alt üst ediyor. Bakalım içerik moderatörlerinin açtığı davalar nasıl sonuçlanacak?

İlgili Haberler:

>> TikTok Zihin Okuma İşlevi Görüyor Mu? Bilim İnsanları Yeni Araştırmalar Yaptı

>> Yeni Instagram Reels Özelliği TikTok İle Aynı: Kopyala Yapıştırda Zirve