Boğaziçi Üniversitesi Yapay Zeka Enstitüsü Sonunda Kuruluyor

İlk yapay zeka yasası

Boğaziçi Üniversitesi yapay zeka enstitüsü sonunda önemli bir katkıda bulunmak üzere kuruluyor. Bu enstitüsü üniversite rektörlüğüne bağlı olarak çalışacak. Hadi gelin bu son derece önemli gelişmenin detaylarına birlikte bakalım.

Türkiye’nin en önemli üniversiteleri içerisinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi önemli bir karara imza attı. Üniversite bünyesinde 6 fakülte, 2 yüksekokul ve 6 enstitü bulunuyor. Şimdi ise yeni bir enstitünün daha kurulmasına karar verildi. Resmi gazete kararıyla birlikte burası yeni bir bölüme kavuşuyor.

Veri bilimi ve yapay zeka enstitüsü Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kuruluyor. Resmi gazetede bu enstitünün kurulması ile ilgili karara yer verildi. Böylece resmi olarak enstitünün açılacağı kesinleşmiş oldu. Aslına bakacak olursak uzun bir süredir herkes öyle bir enstitü kurulmasını bekliyordu.

Boğaziçi Üniversitesi yapay zeka çalışmalarına ağırlık verecek

Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyada geniş bir tanınırlık seviyesine sahip olan Boğaziçi Üniversitesi çeşitli enstitülere sahip. Bu enstitülere çok önemli bir alan daha eklendi. Bildiğiniz üzere küresel çapta yapay zeka ve veri çalışmaları büyük bir öneme sahip.

Boğaziçi Üniversitesi yapay zeka

Önümüzdeki yıllarda veri bilimi şimdikinden çok daha önemli olacak. Ayrıca yapay zeka küresel çapta verileri alıp makine öğrenimi olarak bunları kullanacak. Böylece derin öğrenme dediğimiz kavram iyice hayatımıza yerleşecek. Tesla gibi markalar bile yapay zeka robotları üretip bunları veri bilimi ile gerçek insan haline dönüştürmeye çalışıyor.

Gelecek yapay zeka teknolojilerinde

Yapay zeka teknolojileri önümüzdeki yıllarda çok daha önemli hale gelecek. Bu nedenle şimdiden büyük oranda yatırım yapmak gerekiyor. Eğer veri bilimi ve yapay zeka alanında yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka üniversiteleri buna dahil etmeniz gerekiyor. Aksi halde yapılan çalışmaların pek bir anlamı kalmayacaktır.

Küresel çapta birçok ülkede bu alanda çalışmalar devam ediyor. Yapay zeka geliştikçe bu alandaki nitelikli insana ihtiyaç artıyor. Peki siz Boğaziçi üniversitesi’nde bu enstitünün kurulması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S22 Ultra Kamerası Yapay Zekada Zirveyi Yaşatacak

>> Yapay Zeka Temelli Yürümeyi ve Uçmayı Becerebilen Yeni Nesil Robot: Leonardo (LEO)