TikTok Yasağının Kapsamı Genişliyor! Gençler Öfkeli

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından TikTok için can sıkıcı günler devam ediyor ve bu, milyonlarca genç kullanıcıyı da etkiliyor. Amerika’daki üniversiteler, TikTok’u yasaklamaya başladı. Gerekçe ise aynı: Elde edilmemesi gereken bilgilerin gizlice toplanması ve Çin devletiyle paylaşılma şüphesi… Evet, TikTok yasağı genişliyor.

TikTok yasağı genişliyor. TikTok, Çin merkezli ByteDance şirketine ait bir uygulama/platform. Bir süre önce gelen bilgilerde, uygulamanın gizlice veri topladığı bildirilmişti. Hatta şirketin Amerika’daki bazı gazetecileri gizlice takip ettiğinin ortaya çıkması da büyük yankı uyandırmıştı. Bu can sıkıcı gelişmelerin hemen ardından, Amerika’daki bazı devlet kurumlarında TikTok ile ilgili yasak kararları gelmeye başladı. Böylece kurumlara ait cihazlara TikTok kurulamıyor.

“Peki şimdi neler oluyor?” derseniz, şimdi de üniversiteler harekete geçmiş durumda. ABD’deki bazı okullar, TikTok kullanımını engellemek için önlemler alıyor. Herhangi bir internet paketi olmayan ve internete erişim için kampüslerdeki Wi-Fi ağlarını kullanmak zorunda olan öğrenciler, yasaklama sebebiyle TikTok’a erişemiyor. Bu sebeple de “bilgiye erişemedikleri için” hem üzgün hem de öfkeli oldukları bildiriliyor.

TikTok Yasağının Kapsamı Genişliyor! Gençler Öfkeli

TikTok yasağı uygulayan ABD üniversiteleri:

Morgan State Üniversitesi
Austin Texas Üniversitesi
Dallas Texas Üniversitesi
Texas A&M
Lamar Üniversitesi
West Texas A&M Üniversitesi
Houston System Üniversitesi
Teksas Tech Üniversitesi
Langston Üniversitesi
Oklahoma Üniversitesi
Central Oklahoma Üniversitesi
Northwestern Oklahoma State Üniversitesi
Northeastern State Üniversitesi
Oklahoma State Üniversitesi
South Dakota Üniversitesi
Auburn Üniversitesi

Bu liste, önümüzdeki günlerde genişleyebilir. Hatta diğer ülkelerden de benzer haberler gelebilir.

TikTok ise, endişelerin ortadan kalkması için yetkililerle görüşmeye hazır olduklarını bildiriyor.

Bir süre önce yaptığımız haberimizde, platformun Avrupa’da da yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan bahsetmiştik. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, platformun belirlenen kanunlar çerçevesinde hareket etmesini, aksi durumda ciddi yaptırımlarla karşı karşıya geleceğini bildirmişti. Detaylar için buraya göz atabilirsiniz.

Yeni bilgiler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Peki siz, TikTok kullanıyor musunuz? Platform, ülkemizde de fazlasıyla popüler ve bu platform üzerinden ciddi miktarlarda kazanç elde edenler var.

İlgili Haberler

>> The Last of Us Sezon 2 Gelecek mi? Bella Ramsey’den Cevap Var!