TikTok Yasaklanabilir: Bir Devrin Sonu Geliyor!

TikTok Yasağı

TikTok, gazeteciler hakkında casusluk yaptığı iddiasıyla karşı karşıya. Yasaklanabileceğine dair de iddialar mevcut. İşte ortaya çıkan tüm detaylar.

Son yıllarda TikT­ok platformunun bir hayli ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Özellikle pandemiden sonra en çok kullanılan sosyal medya platformu haline geldi. Bununla beraber dikey videolar konusunda da rakip firmaların benzer formatta projeleri ile karşımıza çıkmasını da sağladı. Çünkü genellikle fotoğraf paylaşımı ile öne çıkan Instagram, Reels platformunu sunarken YouTube tarafında da yatay videolar karşımıza çıkarken, YouTube Shorts’u da görmeye başladık. TikTok’un dikey formatta videolar paylaşma konusunda bu platformların önünü açtığını söyleyebiliriz.

Fakat yakın zamanda ABD’de Tik­Tok uygulamasını yasaklanacağına dair iddialar ortaya atıldı. İddialara göre TikTok’un ana şirketi ByteDance çalışanlarının ve gazetecilerin verilerine yetkisiz eriştiğini kabul etti. Bu kabul etmenin sonucunda ihlalden sorumlu tutulan çalışanlar kovuldu. Fakat ortada bir ihlal söz konusu olduğu için TikT­ok ABD’de yasaklanabilir.

TikTok Yasaklanabilir: Bir Devrin Sonu Geliyor!

TikTok

İlk olarak Haziran 2022’de BuzFeed News tarafından bildirilen olaya göre Çin merkezli ByteDance çalışanlarının ABD’deki TikTok kullanıcılarına verilerin erişim sağlandığı iddiası ortaya çıkmıştı. Fakat en başta her ne kadar reddedilse de yakın zamanda söz konusu şirketin bu iddiaları doğruladığını söyleyebiliriz. Bu doğrulamadan sonra bu ihlalin arkasında olan çalışanlar işten çıkartıldı. ABD’de aylık 80 milyon aktif kullanıcıya hitap eden uygulama, ciddi bir yasak ile karşı karşıya. Tabii ki bu yasağın gelip gelmeyeceğine dair herhangi bir detay bulunmasa da TikTok’un özellikle sosyal medya konusunda insanları pek de olumlu etkilediği söylenemez.

Hem kişisel verilerin paylaşılması hem de sosyal medya bağımlılığını arttırması nedeniyle Tik­Tok tarafında önemli düzenlemelerin gelmesi bekleniyor. Yalnızca ABD bazında değil tüm ülkelerde Ti­kTok furyası herkesi sosyal medya bağımlılığına yöneltmiş durumda. Bu yüzden her ne kadar yasak gibi bir durum söz konusu olmasa da, sosyal medya bağımlılığı ve kişisel verileri sağlığı için bazı düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Önümüzdkei günlerde TikTok’un ABD’den yasaklanıp yasaklanmayacağına dair yeni bilgiler ortaya çıkacaktır. Gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Honor X5 Piyasaya Sürüldü Bedavadan Biraz Pahalı!