TikTok Yasaklanacak mı? ABD Başkanı Joe Biden Ne Diyor?

TikTok Yasaklandı

Amerika’da TikTok’a yönelik baskılar artıyor. Dünya çapında çok popüler olan uygulama için sıkı bir denetim süreci var ve bu süreçte hem kullanıcı verilerinin güvenliği hem de ulusal güvenlik ön planda tutularak hareket ediliyor. Hatta şirketin CEO’su Shou Zi Chew’un da önümüzdeki hafta devlet yetkililerine ifade vermesi bekleniyor.

TikTok’un yasaklanmasına yönelik son dönemde pek çok hamle gerçekleştirildi. Amerika’daki pek çok eyalette, devlet daireleri ve üniversitelerde bu platforma giriş yasaklandı. Uygulamanın telefonlara yüklenmesi dahi yasak…

Sonrasında, yakın zamanda Avrupa Birliği ülkeleri de bazı adımlar attı ve TikTok’a güvenlik kaygılarından ötürü cezalar verildi. Eğer kanunlara uygun düzenlemeler yapılmazsa, platformun AB ülkelerinde de kullanımının tamamen yasaklanılması gündemde.

Konu, Amerika ve Çin…

TikTok, Çin menşeli ByteDance şirketinin bir ürünü. Milyarlarca kullanıcı tarafından her gün deneyimlenen platform, hem eğlenceli içerikler sunmayı hem de içerik üreticilerine para kazandırmayı hedefliyor. Öte yandan…

Ortaya çıkan bazı detaylar ise, platformun kullanıcı verilerini kanunsuz bir şekilde topladığı ve Çin devlet yönetimiyle paylaştığını gösteriyor. Her ne kadar yöneticiler “kanunlara uygun hareket ediliyor” savunması yapsa da, henüz ikna edici bir hamle gelmiş değil.

Eh, bildiğiniz gibi Amerika ve Çin arasında son yıllarda giderek tırmanan bir “Casusluk” konusu da var. Hatta bu sebeple Huawei gibi büyük bir şirketin de çoğu noktada ambargolara maruz kaldığını hatırlatalım. Google servislerinden 5G bağlantı teknolojilerine kadar pek çok noktada Huawei’ye kısıtlamalar uygulanıyor.

Tekrar TikTok’a geri dönecek olursak…

TikTok Yasaklanacak mı? ABD Başkanı Joe Biden Ne Diyor?

Biden yönetimi, TikTok’un satılabileceğini ya da Amerika’da yasaklamayla karşı karşıya kalabileceğini bildiriyor

Evet, The Verge’teki bilgilere göre Biden yönetimi, platformun Amerika’da güvenli kullanılabilirlik sunabilmesi adına farklı bir şirkete satılabileceğini öneriyor. Tabii yeni şirketin Çin menşeli olmaması ve kullanıcı verilerinin Amerika’daki sunucularda kalması gerekiyor.

Eğer satma işlemi ya da farklı bir çözüm olmazsa, platformun Amerika genelinde tamamen yasaklanması düşünülüyor. Zira devlet yetkilileri, yakın zamanda Ticaret Bakanlığı’na kullanabileceği yeni bir yetki verdi, ki bu da “ulusal güvenliği tehdit eden yabancı kuruluşların ABD faaliyetlerini sonlandırma yetkisi” anlamına geliyor.

Bakalım TikTok CEO’sundan nasıl bir savunma gelecek ve önümüzdeki günlerde nasıl bir yol haritası izlenecek… Olası bir yasak kararı, platformu diğer ülkelerde de “şüpheli” konuma getirebilir.

İlgili Haberler

>> Dead Space 2023 İnceleme: Öldürebilen Görsel Cazibe!