TL’nin Değer Kaybı Elektronik Ürün Fiyatlarına Nasıl Etki Ediyor

Asgari ücretten vergi

TL’nin değer kaybı Türkiye’nin en önemli problemleri içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde bu problem çok daha fazla gün yüzüne çıktı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası düzenli olarak dolar kuru beklentisini yayınlıyor. Ayrıca TL’nin tüm dünyada yaşadığı değer kaybı anlık olarak izlenebiliyor. Merkez Bankası bile TL’nin döviz kuru karşısında yükseleceğini tahmin etmiyor. Şu anda 1 dolar yaklaşık olarak 8,7 TL seviyelerinde.

Bundan sadece 10 yıl kadar önce neredeyse 1 dolar 1 TL’ye eşitti. Elektronik cihaz almak isteyenlerin o dönem için fazlasıyla şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Şu anda mevcut kur üzerinden değerlendirildiğinde herhangi bir cihaz bizlere en az 9 kat daha pahalıya geliyor.

TL’nin değer kaybı elektronik ürün konusunda tedirginlik yaratıyor

Kamu kurumları şirketler veya bireyler her zaman için yeni elektronik cihazlar almak zorunda. Hem daha iyi ve yeni modellerin çıkması hem de eskilerin güncellenmemesi yeni cihaz alımını zorunlu hale getiriyor. Mesela Samsung akıllı telefonlarına sadece 3 yıl kadar güncelleme gönderiliyor.

TL'nin değer kaybı

Amiral gemisi akıllı telefonlarda bile çok fazla uzun süreli güncelleme görmek mümkün değil. Sadece Apple bu konuda biraz daha destekleyici olmaya çalışıyor. Aynı şekilde Akıllı TV, bilgisayar ve elektronik donanımlarda da 10 yıl önceye göre yaklaşık olarak 9 kata yakın fark olduğu görülüyor. TL’nin şu anda rekor seviyede düşük olması bu tür fiyat artışlarını iyice yukarılara çıkarıyor.

Elektronik ürünlerde yeni zamlar kapıda

Türkiye’de neredeyse her hafta yeni bir zam haberi geliyor. Elektronik ürünlerde dış ticaret açığının artması yine bu zamların da yükselmesine neden oluyor. Bu tür ticaret açıkları genellikle ek vergiler ile kapatılıyor. Ayrıca yurt dışından getirilen elektronik cihazların ticaret dengesinin bozulmaması için fazladan zam aldığını söyleyebiliriz.

Elektronik ürünlerde muhtemelen önümüzdeki aylarda daha fazla fiyat artışı yaşanacak. Peki siz elektronik cihaz fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> macOS Yüklü Cep Bilgisayarı Yapan YouTuber Gündeme Oturdu (Video)

>> Teknoloji Bağımlılığı Rekor Seviyelere Ulaştı: Yeşilay Başvurulara Yetişemiyor