Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyunu! Efsane Tetris ve Dahası

Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu belli oldu! Super Mario’dan GTA 5’e, PUBG’den Minecraft’a kadar listede pek çok popüler isim var. Zirve ise, efsane oyunlardan Tetris’e ait. Bilgisayar mühendisi Alexey Pajitnov tarafından 1985 yılında tasarlanan bu ikonik bulmaca oyunu, şimdiye kadar tam 520 milyon adet satıldı! Bu inanılmaz rekorun kolay kolay geçilebileceğini düşünmüyoruz zira Tetris, yeni nesil oyuncular arasında da popüler.

Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu açıklandı. Gamespot sitesinde paylaşılan bilgilerde, listenin 10. sırasında Super Mario Bros., birinci sırasında ise efsane Tetris yer alıyor.

Tam listeyi ve satış rakamlarını hemen aşağıda görebilirsiniz.

Tüm zamanların en çok satan 10 oyunu! Zirvede efsane Tetris var.

10: Super Mario Bros. – 50 milyon (Paket içinde verilen oyun satışları da dahil)

Orijinal Super Mario Bros. oyunu, 1985’te NES, yani Nintendo Entertainment System konsoluyla oyunculara sunuldu. Ülkemizde de çok popüler olan bu oyun, pek çok TV konsolunun yanında hediye olarak da geldi. Dolayısıyla satış rakamlarına, konsollarla birlikte verilen kasetler de dahil.

9. The Witcher 3: Wild Hunt – 50 milyon

CD Projekt Red tarafından geliştirilen aksiyon RPG türündeki yapım, serinin adeta yeni bir boyuta taşınmasında önemli rol oynadı. Günümüzde de popülaritesini sürdürüyor ve bu evreni temel alan başka yan ürünler için de çalışmalar sürüyor. Dördüncü oyunun Unreal Engine 5 kullanılarak hazırlandığını da belirtelim.

8. Red Dead Redemption II – 50 milyon

GTA serisiyle büyük başarılara imza atan Rockstar Games, başka markalarla da iyi işler çıkarabileceğini defalarca kanıtladı. İşte o başarılı hamlelerden bir tanesi de RDR2 oldu. Vahşi batı temalı bu açık dünya aksiyon oyunu, barındırdığı detaylı yapısı itibarıyla günümüzde de büyük saygı görüyor.

7. The Elder Scrolls V: Skyrim – 60 milyon

“Bir oyun hâlâ çok satılıyor ise, niye yeni bir devam oyunu yapalım ki hemen?” düşüncesinin en iyi örneklerinden bir tanesi olarak gösterebiliriz Skyrim’i. İlk olarak 2011 yılında satışa sunulan oyun, geniş mod desteğinin de yardımıyla hâlâ yeni oyuncuları saflarına çekebiliyor. Belki de bu yüzdendir ki hâlâ bir sonraki oyunu göremedik.

6. Mario Kart 8 + Deluxe – 62.25 milyon (Paket içinde verilen oyun satışları da dahil)

Mario atlar, zıplar, altınlar toplar, Bowser’ı alt eder ve prensesi kurtarır. Standart ve çok bilinen bir hikâye, değil mi? Peki dahası neler olabilir? Mesela bir arabaya atlar ve rakiplerini bu kez de pistlerde alt edebilir. İşte Mario Kart 8 de bu bağlamda çok başarılı bir oyun.

5. PUBG – 75 milyon

PUBG için “Yeni bir dönemi başlatan oyun.” desek yeridir sanırız. Ondan önce de online oyunlara büyük ilgi vardı ama onunla birlikte online oyun terimine yeni özellikler dahil edildi. Sabırlı olmanın ve hayatta kalmanın ne kadar zor olduğunu, bunu başardığınızda da ne kadar eğlenebileceğinizi gösteren oyun işte bu. Öte yandan, turnuvaların da vazgeçilmezlerinden bir tanesi.

4. Wii Sports – 82.9 milyon

Nintendo’nun kendine has, Wii Remote ile oynayabileceğiniz ve hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla büyük keyif alabileceğiniz bir oyun. Hem, bu oyunu oynarken ciddi miktarda egzersiz de yapıyor, bir nevi formunuzu koruyabiliyorsunuz.

3. GTA 5 – 195 milyon

GTA 5’in 200 milyon barajına erişmesine ve geride bırakmasına çok az kaldı. Tıpkı Skyrim gibi GTA 5 de yıllardır listelerde olan, popülaritesini kaybetmeyen ve hâlâ yeni oyuncuları çekebilen bir yapım. Neyse ki GTA 6 duyurusu geldi ve yakın zamanda onu da oynama şansımız olacak.

2. Minecraft – 300 milyon

Minecraft, özellikle yaratıcılık tarafında 7’den 77’ye herkese hitap eden bir oyun. Öyle ki bazı ülkelerde bu oyunun “bir ders” olarak okutulduğunu da söylemeliyiz. Minecraft, 2011 yılından beri bizimle ve geliştirici stüdyosu Mojang’in 2014’te tam 2.5 milyar dolar karşılığında Microsoft tarafından satın alındığını da belirtelim. İşte oyunların gücü!

Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyunu! Mario, Efsane Tetris ve Dahası

1. Efsane Tetris – 520 milyon (Paket içinde verilen oyun satışları da dahil)

Zirvede Efsane Tetris oyununu görüyoruz. Kralı selamlayın!

İlgili Haberler

>> Elon Musk’tan Sonra Taylor Swift’in de Aynı Gençle Başı Dertte