Türkiye Elektrikli Araç Satış Sayısı Belli Oldu: 2020 Rakamları!

Türkiye elektrikli araç satış sayısı

Bugüne kadar çok kapsamlı araştırma yapılmayan Türkiye elektrikli araç satış sayısı önemli bir artış yakaladı. Özellikle de 2020 yılında bu tür araçların satışı ciddi bir rakama ulaştı. Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye elektrikle çalışan otomobil satış sayısı, her zaman için merak konusu olmuştur. Tesla ve BMW gibi şirketlerin at koşturduğu bu sektör, ne yazık ki ülkede tam bir bilinmezlikte. Neredeyse kimse bu konu hakkında kesin ve detaylı bilgilere sahip değil. Ancak Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan bir çalışma durumu netleştirmeye başladı. Evet, rapora göre elektrikle çalışan otomotiv sektöründe yeterli konumda değiliz.

Türkiye elektrikli araç satış sayısı

2020 yılındaki ilk 9 ay değerlendirildiğinde 261 adet elektrikli aracın satışının yapıldığı ifade edildi. Böylece elimize az da olsa bazı rakamlar ulaşmış oldu. Raporda asıl çarpıcı olan konulardan bir tanesi de insanların hibrit türlere yönelmeye çalışması. Aslında Avrupa ve diğer bölgelerde durum bunun tersi.

Türkiye elektrikli araç satış sayısı

Her ne kadar elektrikli araç sayısında önemli bir gelişme yakalanmamış gibi görünse dahi yüzde 103,9 artış dile getiriliyor. Bu rakam bile sektörün mevcut büyüklüğünü ortaya çıkarmak için son derece yeterli. Türkiye elektrikli araç satış sayısı sadece elektrikli alanında değil aynı zamanda hibrit arabalarda da yüzde 53 gibi bir rakamda artış yaşandı. Genel otomobil satışları ile kıyaslandığında, elektrikli araçların yüzde 0,1 gibi bir paya sahip olduğu söylenebilir. Bu, ne yazık ki Avrupa ve ABD ortalamasının gerisinde.

Bu yılın ilk 9 ayında 202.839 adet benzinli otomobil satıldı. Bu durumda benzinli araç kullanıcı sayısının çok çılgın seviyelerde olduğu söylenebilir. Elektrikli araçların bu kadar yaygın kullanılmama nedeni, şarj istasyonlarının azlığı. Türkiye elektrikli otomobil satış sayısı o nedenle çok değil. Bu tür araçları şarj etmek için elektrik sistemlerine de ihtiyaç duyuluyor. Bir diğer alınmama nedeni ise çok pahalı olması. Mevcut döviz kuru incelendiğinde, Tesla marka araçlar çok pahalıya gelebilir.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!

>> Ev Aletlerini Telefondan Kontrol Etmek Mİ: Huawei Uçuk Bir Projeyle Geliyor!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here