Sosyalleşmeyen İnsanların Beyin Fonksiyonları Ölüyor: Bilim İnsanları Açıkladı

Libidonuzu düşürmek istemiyorsanız

Sosyalleşmeyen insanların beyin fonksiyonları ile ilgili son derece tehlikeli sonuçlar ortaya çıktı. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma bir hayli ilginç.

Günümüzde insanların sosyal varlıklar olduğu ile ilgili herhangi bir şüphe bulunmuyor. Her ne kadar asosyal olarak tanımladığımız insanlar olsa bile yine de her insan sosyalleşmeye ihtiyaç duyuyor. Çok basit diyaloglar bile insanların aslında sosyal varlık olduğunu kanıtlıyor.

Bilim insanları sosyallikten uzak kişilerin beyin aktiviteleri ile ilgili yeni bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda karşımıza son derece ilginç bazı sonuçlar çıktı. Bu sonuçlara baktığımızda sosyal izolasyonun beyin yapısı ve bilinçteki değişiklikler ile ilgili kritik sorunlar yarattığı görüldü.

Sosyalleşmeyen insanların beyin fonksiyonları

Herhangi bir sosyal aktivitesi bulunmayan insanlar ne yazık ki beyin fonksiyonlarının önemli bir bölümünü kaybediyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda ortalama yaşı 57 olan kişiler seçildi. Yaklaşık olarak 500 bin kişinin verileri incelendi.

Sosyalleşmeyen insanların beyin fonksiyonları

Yapılan tüm incelemeler sonucunda asosyal olan bireylerin sosyal izolasyonunun demansa bile neden olduğu görüldü. Ayrıca bunama riskinin önemli ölçüde arttığı ifade edildi. Böylece asosyal olmanın fiziksel açıdan da bazı tahribatlara neden olduğu ortaya çıktı. Hafıza, duygu ve motivasyonla ilgili birçok fonksiyon sosyalleşme olmadığında zayıf kalıyor.

Beyin görüntüleme verileri ortaya çıktı

Bilim insanları 32 bin kişiden beyin görüntüleme verileri aldı. Sosyal olarak izole olan insanların hafıza ve tepki süresi ölçüldü. Yapılan araştırmalarda daha zayıf bilişe sahip olan kişilerin sosyal izolasyonda olduğu görüldü. Sosyalleşmeyen insanların beyin fonksiyonları böylece zayıflıyor.

Konuyla ilgili araştırmalarda demans riskinin ne kadar arttığı kesinleşti. Sosyal açıdan izole olan kişilerin demans riskinin yüzde 26 seviyesinde arttığı ifade edildi. Ayrıca kronik stres ve beyindeki fonksiyonların kaybedilmesi gibi problemler görüldü. Peki siz sosyal hayattan uzak kaldığınızda kendinizde eksiklik görüyor musunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Zeka Seviyeniz Yüksekse Risk Altında Olabilirsiniz: Bilim İnsanları Uyardı

>> Yapay Zeka Büyük Salgınlarda Kullanılacak: Bilim İnsanları Açıkladı