Yapay Zeka Büyük Salgınlarda Kullanılacak: Bilim İnsanları Açıkladı

Google yapay zeka

Yapay zeka büyük salgınlarda kullanılabilme potansiyeline sahip. Özellikle son dönemlerde bilim insanları bu konuda çok daha kararlı.

Neredeyse her alanda kullanılan yapay zeka artık sağlık sektörünü tamamen ele geçiriyor. AlphaFold2 isimli bir yapay zeka ishale neden olan virüsleri tespit edebiliyor. Bu virüslerin yapısını tahmin edebilen yapay zeka böylece hastalığa karşı yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayacak.

Günümüzde yapay zeka artık sağlık sektöründe çok güçlü bir şekilde tercih ediliyor. Hem hastalığın tespit edilmesi hem de tedavi sürecinde bu tür teknolojilerin çok yakından kullanıldığını biliyoruz. Hatta bazıları yapay zekanın sağlık sektörünün dışında kendi dilini oluşturma potansiyeline sahip olduğunu bile belirtiyor.

Yapay zeka büyük salgınlarda kilit rol oynayabilir

Her alanda tercih edilen bu teknoloji bilim insanları tarafından sağlık sektörü ile ilişkilendiriliyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre ishale neden olan rota virüsü yapay zeka tarafından hızlı bir şekilde tespit edildi. Bu virüsün sahip olduğu proteinler ile ilgili üç boyutlu yapı tahmininde bulunan yapay zeka başarılı oldu.

Yapay zeka büyük salgınlarda

Tüm bunlara ek olarak yapay zekanın aynı zamanda virüsün sahip olduğu protein yapısını etkisiz hale getirebilecek anti madde önerdiği ifade edildi. Yani hem ishale neden olan rota virüsünün protein yapısını tespit ediyor hem de bu protein yapısını etkisiz hale getirebilecek anti madde öneriyor.

Büyük salgınları önlemede kullanılabilir

Yapay zeka tabanlı sistemlerle yapılan çalışmalar sonucunda salgınların önlenebilir olduğu görüldü. Yani artık büyük salgınlardan önce yapay zeka sistemleri insanları uyarabilecek. Böylece çok daha öncesinden önlem almak mümkün.

Google ve Microsoft gibi teknoloji dünyasının devleri şu sıralar yapay zeka sistemlerine çok büyük önem veriyor. Bu tür projeler genellikle dev teknoloji markaları tarafından destekleniyor. Önümüzdeki yıllarda hem sağlık sektöründe hem de diğer alanlarda yapay zekanın daha fazla kullanıldığını görebiliriz. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zeka Gelişimi Geleceği Yeniden Şekillendiriyor: Her Alanda Kullanılabilir

>> Google Çalışanı Yapay Zeka Hakkında Açıklama Yaptı İşten Kovuldu