Türkiye Nüfusunu TÜİK Açıkladı: İşte Yeni Nüfus Sayımız!

TÜİK Türkiye nüfusunu
Google News Abone Ol

Türkiye nüfusunu TÜİK sonunda açıkladı. Ortaya çıkan tablo açıkçası pek beklendiği gibi olmadı. Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’deki nüfus sayısı her geçen gün artıyor. Fakat bu artış belirli bir sayısal veri haline getirilirken genel olarak TÜİK verileri kullanılıyor. 2020 yılında da yine benzer şekilde nüfus sayımını bu kurum yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu adrese dayalı nüfus kayıt sistemi dedikleri bir sistemi tercih etti. Böylece kolay bir şekilde nüfus detayları ortaya çıkarıldı.

Türkiye nüfusunda ilk olarak dikkat çeken nokta kadın ve erkek nüfus dağılımıydı. Türkiye’de erkek nüfusu 41 milyon 915 bin 985 kişi oldu. Kadın nüfusuna bakıldığında ise 41 milyon 698 bin 377 kişi olarak kayıtlara geçti. Böylece erkek nüfusunun kadınlardan biraz daha fazla olduğu görüldü.

Türkiye nüfusunu TÜİK detaylı bir şekilde ortaya koydu

Kurum tarafından yapılan çalışmalar sonucunda en kalabalık şehirler belirlendi. Buna göre nüfus bakımından İstanbul 15 milyon 462 bin 452 kişi ile ilk sırada. Onu takip eden Ankara’da ise 5 milyon 663 bin 322 kişi yaşıyor. Türkiye’nin en büyük şehri olan İzmir’de nüfus 4 milyon 394 bin 694 kişi olarak ölçüldü.

TÜİK Türkiye nüfusunu

Bütün bunlara ek olarak düşük nüfuslu şehirler de belirlendi. Bunlar içerisinde Bayburt en az nüfusa sahip şehir oldu. Burada 81 bin 910 kişi yaşıyor. Onu sırasıyla Tunceli, Ardahan, Gümüşhane ve Kilis takip etti. Türkiye nüfusunu TÜİK detaylı bir şekilde ortaya koyarken ilginç bir sonuç daha göze çarptı. Buna göre ülkede yaşlı nüfus giderek artıyor.

TÜİK nüfus sayımı bize ne gösteriyor

Kurum tarafından yapılan araştırmanın çok çarpıcı bir sonucu var. Buna göre yaşlı nüfus sayısının giderek artış gösterdiği ve çalışma çağındaki kişilerin azaldığı görülüyor. Mesela 15 ile 64 yaş aralığındaki nüfus sadece 1 yıl içerisinde yüzde 1.2 oranında azaldı. Yaşlı nüfusta ise benzer orandan daha fazla artış var.

Türkiye nüfusunu TÜİK açıklarken yaşlanma daha fazla göze çarptı. Peki siz yeni nüfus detayları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Asgari Ücret Tartışmaları Hararetle Devam Ediyor: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

>> Bitcoin ve Ethereum rekorlar kırdı! Neler oluyor orada? Artacak mı Azalacak mı? İşte Uzmanından Tahminler…


2 YORUMLAR

CEVAP VER