Elon Musk Aptal Olduğunu Söyledi: İşte Nedeni!

Elon Musk aptal
Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük girişimcileri arasında yer alan Elon Musk, aptal olduğunu söyledi. Peki onun durduk yere böyle bir açıklama yapmasının nedeni neydi?

Birçok kişi tarafından oldukça zeki görülen Elon Musk, beklenmeyen bir şekilde kendisine hakaret etti. Bunun nedeni ise SpaceX tarafından fırlatılan roketlerdi. Starship roketi fırlatıldıktan kısa bir süre sonra havada patlamıştı. Musk genellikle başarısızlığı pek kabul etmeyen birisi. Bu nedenle kendisine karşı bile acımasız olabiliyor.

Dünyadaki herkesi Mars’a taşıyabileceğini iddia eden Musk, bu nedenle yıllar önce SpaceX şirketini kurmuştu. Şirketi kurduktan sonra Falcon 9 isimli roketleri üretti. Bu roketler insanlığın Mars’a ulaşabilmesi için son derece önemli ekipmanlardı. Ayrıca maliyeti büyük oranda düşürebiliyordu.

Elon Musk aptal olduğunu ilk defa söyledi

Hatırlayacağınız üzere geçen sefer Starship SN9 prototipi fırlatılmıştı. Bu fırlatmanın ardından çok kısa bir süre sonra yere çakıldı. Bu şekilde düşmesi ve parçalanmasının en önemli nedeni dönüş manevrası ile ilgiliydi. Tam olarak dönüş yapamadı ve yere düşerek parçalandı.

Elon Musk aptal
Normal şartlarda motorların iniş sırasında ateşlenmesi gerekiyordu. Fakat 2 motor bu iniş esnasında ateşlenmedi. Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar için bir takipçi önemli sorular sordu. Bunlardan birisi de 3 yerine 2 motor kullanmasının sebebiydi. Musk çok aptal oldukları için böyle bir şey yaptıklarını söyledi. Eğer 3 motor birden çalıştırılsaydı böyle bir sonuç ortaya çıkmayacaktı.

Elon Musk aptal olduğunu söyledikten sonra önemli bazı açıklamalar yaptı.

Starship roketleri neden 3 motor kullanmıyor?

Takipçilerden gelen neden 3 motor kullanılmıyor sorusu aslında son derece önemli. Starship şu anda 3 farklı motor çalıştırma yeteneğine sahip. Fakat mühendisler bunu tercih ediyor. İniş esnasında 3 farklı motor kullanmanın aynı zamanda agresif bir inişe neden olacağı düşünülüyor.

Musk kendi yaptığı planlarında Mars yüzeyine iniş esnasında yumuşak bir çalışma istiyor. Buraya indirilecek olan insanların ve makinelerin zarar görmesi istedikleri bir şey değil. Bu nedenle daha dikkatli davranmaya çalışıyorlar. “Elon Musk aptal olduğunu” söylese bile herkes büyük bir potansiyel barındırdığının farkında.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Clubhouse Yayınını Saat Kaçta Yapacak? Herşey Belli Oldu!

>> SpaceX Starship Roketi Bakın Nasıl Havaya Uçtu: İşte Merak Edilen Detaylar!


CEVAP VER